Yeni Başlayanlar İçin Çello Önerisi

Çello her başlayanın çok sevdiği ve dinleyenlerin sesine bayıldığı bir enstrümandır. 18. Yy’dan itibaren solo enstrüman olarak görülmeye başlamış ve günümüzde popüler çello çalan gruplar sayesinde beğeneni artmıştır. Çello Kursu İzmir olarak bu yazımızda hangi çelloyu almalıyım sorusuna cevap vereceğiz.

Hangi Çelloyu Almalıyım?

Çellonun kalitesini belirleyen etmenler; ağaç türü, aksamları ve işçiliğidir. Fabrikasyon çelloların çoğu aynı yerde üretilir ve üzerine farklı markaların isimleri yazılır. Eğer profesyonel değilseniz çok pahalı ve el yapımı bir çello almanıza gerek yok. Alacağınız çelloyu muhtemelen enstrüman satan bir dükkandan alacaksınız. Bu noktada aldığınız yerin size sunduğu garantiye dikkat etmelisiniz çünkü çello ahşap olduğu için çatlayabilir, aşınabilir, bağlantı yerlerinden ayrılabilir. Bu gibi durumlarda tamir konusunda sorun yaşamamak için sundukları garanti çok önemlidir.

Çello alırken en önemli noktalardan biri de boyutudur. Küçük yaşta çelloya başlayan çocuklara zorluk çıkmaması için boyut olarak küçük çellolar kullanılmalıdır.

Ayrıca çello alırken sap kısmına dikkatlice bakın. Sap kısmında kavis varsa, aynı şekilde eşikte ve tellerin duruşunda düzensizlik varsa o çelloyu almayın.

Enstrümanların hepsinde olduğu gibi çelloda da kalitesine göre fiyat değişir. Özellikle el yapımı ve kaliteli ağaçtan yapılan çelloların fiyatı yüksektir. Çello Dersi İzmir olarak bu yazımızda size çello alırken dikkat edilmesi gereken noktaları yazdık. Sorularınız için bize ulaşabilir veya sitemizdeki diğer yazıları okuyabilirsiniz.