Solak Biri Olarak Nasıl Çello Çalmalıyım?

Solak ya da sağlak olmak, bir elin diğerine göre daha becerikli veya koordineli olduğu hissidir. Araştırmacılar genellikle hangi elin yazmak veya yemek için kullanıldığını gözlemleyerek bireyin elini belirler. Nedenleri tam olarak anlaşılamamasına rağmen, bu konuda konusunda araştırmacı ve uzman olan Dr. M. K. Holder’a göre nüfusun yaklaşık %10’u solak veya her iki elini de aktif kullanabilen kişilerdir.

Hal böyle olunca da nüfusun büyük çoğunluğu sağlak olarak hayatına devam etmektedir. Birçok enstrüman da sağlak müzisyenler için tasarlanmaktadır. 

Ancak solak öğrenciler, çello çalmayı öğrenmek için özel bir enstrümana ihtiyaç duyup duymayacaklarını merak ederler. Çünkü yaylı çalgılar her elden farklı görevler gerektiriyor. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda solak biri olarak nasıl çello çalmalıyım sorusuna cevap aradık. Eğer siz de solak biriyseniz ve çello gibi yaylı bir enstrüman çalmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Kafanızdaki sorulara cevap bulabileceğinizden eminiz. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Çello Çalarken Baskın Elin Önemi Yoktur      

Çello çalmayı öğrenmek çok pratik gerektirir, çünkü kısmen daha önce hiç yapmadıkları şeyleri yapmak için kaslarımızı eğitmemiz gerekir. İyi bir duruşa sahip bir çelliste bakıldığında, el pozisyonlarında doğal bir şey yoktur. Yazmak için hangi eli kullanırsanız kullanın, çelloyu ilk elinize aldığınızda diğer eliniz kadar garip hissedeceksiniz.

Bununla birlikte ellerimizin çello üzerinde farklı işleri vardır. Sağ el yayı tutar ve sol telleri bastırır. Solak bir çellist teorik olarak bu görevleri tersine çevirirdi, böylece baskın eliyle eğilebilir ve sağ eliyle iplere basabilirdi.

Fakat daha yakından incelendiğinde, solak çellistin bu şekilde çalarken dezavantajlı olacağı anlamına gelir. Çünkü dizelere basan elin tipik olarak daha becerikli olması gerekir. Bu nedenle aslında sağlak ve solak ayrımı yapıldığında olması gereken tüm sağlak müzisyenlerin çelloları ters çevirmeleri gerektiğidir. 

Ancak, söylediğimiz gibi çello çalarken hangi elinizin baskın olduğu önemli değildir. Daha önce deneyimlemediğiniz kas hareketleri iki eliniz için de aynı seviyede zordur. 

Sol Elle Çalmak İçin Dizeleri Değiştirebilir Miyiz? 

Çello tekniği sola veya sağa yönlendirilmemiş olsa da, enstrümanın kendisi dengeli bir ses elde etmek ve dizeler boyunca eşit olmayan gerginliği desteklemek için üretilmiştir.

C dizesi A dizesinden daha kalın olduğundan, doğal olarak titreşmek için daha fazla alana ihtiyaç duyar. Bu yüzden birçok klavye, C dizesinin altında keskin bir düşüşle oyulmuştur.

Ses direği ayrıca, enstrümanın menzili boyunca eşit olmayan titreşim aralığını dengelemek için özellikle sol tarafa yerleştirilir. Bu, bir dizenin diğer dizelerden daha yüksek veya daha parlak olmamasını sağlar.

En önemlisi, çellonun ön tarafında, C dize ağırlığının dikey olarak dağıtılmasına yardımcı olmak için sağ tarafta bir bas çubuğu bulunur.

Bu nedenlerden dolayı, enstrümanı çevirmek için dizeleri standart ADGC formatından cda’ya çevirmek tehlikeli olacaktır. Sol taraftaki eşit olmayan ağırlık sadece sesi değil, çellounuzun yapısal bütünlüğünü de olumsuz yönde etkileyecektir.