İzmir’de Çello Satın Almak

Çello satın alırken nelere dikkat etmek gereklidir?

Çelloyu alırken dikkat etmeniz gereken önemli unsurların başında boyutu gelmektedir.Çocuklarda boyurlarına göre alınmazsa çelloyu öğrenme süresi zorlaştırıcak bir etkendir bu yetişkinler içinde önemli bir etkendir.Çellonun bir çok boyutu vardır, çello kursunuzda çello öğretmeniniz size en uygun boyutu söyleyecektir.

Çello da diğer bir önemli unsur ise işcilik ve malzemedir. Bunların kalitesine göre çello fiyatlarında da büyük bir değişim görülmektedir.

Çello alınırken ilk dikkat edilmesin gereken sap kısmıdır. Sapın kavissiz ve sesi tam vericek düzeyde olmasu gerekir. Eşik(köprü) sapta alt bağlantılara giden telleri simetrik dağıtmalı ve sapı ortalamalıdır.Eşiğin durduğu yer sap eğri olmasa da sesin bozulmasına neden olabilir, ayarı doğru olmalıdır. Çellonuzu aldıktan sonra çello kursunuzdaki eğitmeniniz ayarlar konusunda size yardımcı olacaktır.

Akord kulakları rahat akord edilebilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Çelloda kullanılan ağaç türüde çellonun çalımında etkili olan unsurdur.Genelde gövdenin ön kısmı ladin agaci, arka kısmı, kenarlar ve boyun kısmı akçaağaç, kulaklar ve tuşe abanozdan yapılır lakin bu standart değil kalitesine ve bunun bağlamında fiyatına göre değişmektedir.

Çello alırken önemli olan diğer bir etken ise fiyatıdır. Çello fiyatları, performans, işçilik ve malzeme ilgilidir

Tüm müzik entrumanlarında olduğu gibi Çello fiyatlarıda kalitesine göre değişmektedir.Fabrikasyon ve el yapımı çellolar bulunmaktadır.Başlangıç seviyesi veya hobi için fabrikasyon çellolar tercih edilebilir fiyatları ise daha makuldür.Eğer konservatuar seviyesinde çalmak amacıyla alıyorsanız el yapımı bir çelloya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çello satın alma konusunda aklınızda sorular varsa çello kursumuzu arayıp bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.