İyi Bir Çello Arşesi Hakkında

Çello dersi almaya başlayan kişilerin aklında bir çok soru vardır fakat çello arşesi bu sorular arasında en son sıralardadır, çello dersiyle ilgili daha farklı sorular, özellikle ne kadar zamanda çalabilirim gibi sorular daha önce gelir fakat çello kursu İzmir alan kişilerin daha önce cevap bulması gereken daha önemli sorular vardır, çello arşesiyle ilgili olan yazımızda onlardan biri. Çello dersi öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan ve çello dersi alan ve çelloya ilgili olan tüm çello öğrencilerinin okuması gereken faydalı bir çello dersi: arşe seçimi yazısı!

Çello Arşesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir yay için olması gereken en temel taş arşenin ağırlığının fazla olmamasıdır

Çello yayı
Çello yayı

İyi bir olduğunu anlamak adına dikkat edilmesi gereken ince noktalardan biri de ağırlık olarak el ile koordine edildiği zaman hareket edebilecek şekilde olması gerekliliğidir. Beraberinde ise ağaç kısım tarafı düzlükten uzak arka vida gerilmek istenildiğinde kavisli kalması özelliğinin var olması gerekmektedir. Ve oluşuma meydana gelen kavis sadece aşağı gelebilecek yönde olması gerekmektedir. İyi bir yayın sağa ya da sola yönelecek şekilde bir eğiminin olmaması niteliğini taşıması gerekmektedir.

 

İyi bir yay özelliğini elde edebilmek için aynı zamanda ağaç bölümünde yer alan orta kısımdaki kılların yakın olması nedeniyle dikkat edilmesi gereken nokta tellere gerekli olan temasın uygulandığı esnada kolay bir şekilde kıllara olan temastan uzak olmasıdır.

Çello yayı
Çello yayı

Bunun yanında iyi bir yay çalma esnasında oluşum sağladığı terlere sürtünme esnasında çok kolay bir şekilde esnememe özelliğini taşıması gerekmektedir. Uygulanması gereken sistemde teller arası geçiş sağlanmaya çalışıldığında kolay bir şekilde sağlanmalıdır.  Gene aynı sistemde uygulanılan yayı tellere sürterek aşağıya doğru çekim sağladığınızda asla bir titremeyle dalgalanma olayıyla sizleri karşı karşıya bırakmamalıdır. İyi bir yaya alamaya karar verdiğinizde önemle dikkate almanız gereken bir diğer nokta ise olması gereken yay kıllarının eksik bir şekilde dizayn edilmemiş olmasıdır. Beraberinde ayrıca çalışır bir durumda olmasına dikkat etmeniz gereken vidaların çalışır şekilde olması gerekmektedir.

 

Genellikle kullanıcıları endişelendiren bir durum olan yaylardaki kılların kopma olayını yaşamasıdır.

Bilinmesi gereken kopma oluşan yayların bir süre daha kullanılabilir olmasıdır. Çalınma olanağının olmadığı noktalarda yeni bir yay alımına gerek duymayarak yaya yeni kıllar takabilirsiniz.

Çello kursu İzmir ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bağlantılara tıklayarak sitemize ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.