Doğru Çello Yayı Tutuşu Nasıl Olmalıdır

Bir yaylı çalgıcının müzikal yolculuğu, akorları bilmesiyle değil, enstrümanı nasıl tuttuğuyla başlar. Bu çello çalarken öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden biridir. Çellonun doğru kullanımı iki şeye odaklanmanızı gerektirir: enstrüman ve çello yayının nasıl tutulduğu. 

Temel olarak, bir çellist bir sandalyede oturur, çello hafifçe göğsüne dayanır ve dizler arasında dengelenir. Uzmanlar bize enstrümanı, çello yayını tutmamızı ve enstrümanı tutmamamızı söylüyor. Bu, el ve bilekte kas gerginliğini önlemek için yapılır. Yeni başlayan biriyseniz, çello yayını doğru şekilde tutmak, temelden ileri çalma tekniklerine kolayca geçmenize yardımcı olabilir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için doğru çello tutuşunun nasıl olması gerektiğini yazdık. Eğer siz de çello çalarken doğru bir yay tutuşuna sahip olmak ve ve tekniğinizi doğru temellerle geliştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğru Sağ El Duruşu    

Çello çalarken ellerimiz çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle ellerimizin konumu ve sertliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Çello çalarken doğru bir sağ el duruşu için sağ elinizi başınızın üstüne yerleştirin. Sağ elinizi öne doğru iterek aşağı düşmesini sağlayın ve mümkün olduğunca rahat olduğundan emin olun. Bazı kaynaklarda kasların öldüğünü hayal edin şeklinde açıklanan bu durumda elinizde herhangi bir gerginlik olup olmadığını görmek için biraz sallayın.

Doğru Yay Tutuşu  

Çello yayının ucunu sol elinizle sağ elinize doğru yönlendirerek tutun. Dördüncü parmağınızı ve ardından parmakların geri kalanını hizalayın. Parmaklar arasında küçük boşluklar oluşturun ve birbirinden çok uzağa yaymaktan kaçının. Serçe parmağından ve işaret parmağından çok fazla boşluk yapmak, elinizin bazı yay değişiklikleri yapmasını zorlaştıracaktır. Öte yandan, çok yakın tutmak çello çalarken istikrarlı bir şekilde devam etmenizi engelleyecektir. 

İşaret parmağınızı çello yayının sarma kısmı olan metal parçaya yerleştirmek idealdir. Orta parmağınızı kurbağayı yay kılına bağlayan bir yüksük veya metal parça üzerine yerleştirin, ardından yüzük parmağınızı, orta parmak ve serçe parmak arasında tutun. Parmaklarınız çello yayı üzerinde düz durmalı ve yayı sadece parmaklarınızın ucuyla tutmamalıdır. 

Üç parmağınızı yerine geri getirin ve parmak eklemlerinizin viyolonsel yayının ucuna doğru eğimli olduğundan emin olun.

Yay Tutmadaki İpuçları

Elin konumunu kontrol etmenin yanı sıra, yay kolunuzun yay yönünde sürekli yumuşak bir eğim oluşturduğundan emin olun. Baş, omuz, kollar ve eller gevşek ve rahat olmalıdır. Çello yayını düzgün bir şekilde tutmaya hala alışkın değilseniz ve yay yere doğru düşmeye devam ederse, çello yayınızın pozisyonunun bozulmasını önlemek için bir halı üzerinde pratik yapın. Son olarak, gerginlik olmadan viyolonsel oynamak mümkün her zaman kutlayın.