Doğru Çello Boyu Seçimi

Çello, çalma pozisyonu ve türü bağlamında diğer birkaç yaylı enstrüman gibi birkaç farklı boyutta var olan bir enstrümandır. Bu nedenle, genellikle genç yaşta çello çalmaya başlayan öğrenciler için sahip oldukları enstrümanları bir süre sonra kullanışsız hale gelecektir. 

Tabi ki bu hemen birkaç ay içinde olan bir süreç değildir. Fakat zamanı geldiğinde doğru bir çelloya sahip olmak hem çalma kalitenizi hem de sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek bir durumdur. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için doğru boyutta bir çelloya sahip olmanız için dikkat etmeniz gerekenlere değindik. Eğer siz de uzun süredir aynı çelloyu çalıyorsanız ya da bir ebeveyn olarak çocuğunuzun fiziksel gelişimine uygun bir çelloya geçmesini düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre.

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? Haydi başlayalım. 

Bir Çello Nasıl Durmalıdır?

Daha büyük bir enstrümana geçmeyi düşünmeden önce, bir çellonun bedeninize nasıl sığması gerektiğine dair iyi bir göstergeye sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

İlk olarak, çalmaya uygun bir sandalyeye sahip olduğunuzdan emin olun. Çellistin bacaklarının yaklaşık 90º açıda veya biraz daha az olmasını sağlamak gerekmektedir. Bu, çello çalarken çello hareketini kontrol etmenize yardımcı olacak ve çalarken hareket etmeniz için size daha fazla esneklik ve özgürlük verecektir.

Uç Pim Uzunluğu Ve C Kesimleri

Şimdi gerçek çello kısmına geçelim. Aşağıdan yukarıya doğru, uçtan uca ile başlayalım.

Uç pim uzunlukları çalan kişiden kişiye ve hatta çellistin ne kadar yorgun olduğuna bağlı olarak değişir; provalarda çellistleri izlerseniz, ne kadar uzun süre çalarlarsa, uç pimleri o kadar uzun olma eğilimindedir çünkü sandalyelerine biraz daha yaslanabilirler.

Uç pimi, çellonun arka tarafındaki C kesiklerinin alt kısmı dizin hemen arkasındaki iç uyluğa çarpacak şekilde ayarlayın. Çellistinizin oturduğu sandalye doğru yükseklikte ise, bu uzun süre oturmaları için rahat ve kontrol edilebilir bir pozisyon olmalıdır.

Gögüs Ve Çello Arasındaki Bağlantıya Dikkat Edin

Çellonun vücudunuzda doğru duruşuna baktığımızda çellonun üst bölgesi, göğüs kemiğine veya çellistinizin göğsünün ortasına çarpmalıdır. Bu, çellonun uygun boyutta olup olmadığının veya yükselme zamanının gelip gelmediğinin ilk göstergesidir. Çello göğsünün ortasının altına çarpıyorsa tebrikler, yeni bir çello zamanı!

Öte yandan, eğer çello göğüs kemiğine çok yüksek kalıyorsa, çello çalmak için çok büyük olabilir.

Bir Çelloya Sarılmak İyi Bir Göstergedir

Çelloların sizin için çok küçüldüğünden şüpheleniyorsanız, çelloya sarılmak isteyebilirsiniz! Sol elinizi C kesiminin sağ üst kısmına, sonra da sağ elinizi sol tarafa doğru uzatın. Eğer çello sizin bedeninize göre değilse sarılırken ya çok zorlanacak ya da çello arada kaybolacaktır. 

İki Boyut Arasında Kaldığınızda Ne Yapmanız Gerekir?

Çellolar farklı boyutlardadırlar ancak sizin ya da çocuğunuzun gelişimi iki boyutun arasında kalmış da olabilir. Peki bu durumda ne yapacaksınız? 

Genellikle önerilen iki boyutun arasında kaldığınızda küçük olanı seçmenizdir. Çünkü büyük bir çelloya hakim olmaktansa bir küçük boyuta sahip olarak bir süre daha gelişiminizi ya da çocuğunuzun gelişimini beklemek daha mantıklı bir seçimdir.