Dijital Çağın Çello Yıldızları

Çello, yüzyıllardır pek çok müzik türünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Gerek anatomik yapısı gerek sesi, gerekse de estetik çalma pozisyonuyla da o günlerden bu yana pek çok müzisyen için de vazgeçilmez bir enstrümandır. Bu nedenle de yüzyıllar boyunca çello konusunda kendini ispatlamış önemi otoritelerce tartışılmaz görünen sanat insanları çıkmıştır. Ancak dijital çağın çello yıldızları da bu isimlerin arasına yavaş yavaş girmektedir. 

İnternet, müziğin nasıl dağıtıldığı ve keşfedildiği konusunda devrim yarattı. Müzisyenlerin izleyicileriyle nasıl iletişim kurdukları konusunda devrim yarattı. Ve bağımsız müzisyenlerin kendi profesyonel albümlerini çıkarmalarına izin verdi. Yüksek kaliteli video kaydının yaygınlığı ve yayın hizmetlerine açık erişim, müzisyenler için her zamankinden daha fazla fırsat yarattı. Bu da tabi ki dijital çağın çello yıldızlarının doğması için farklı bir alan yarattı.

Biz de bugünkü yazımızda, sizler için dijital çağın çello yıldızlarını sıraladık. Eğer siz de çello çalmayı merak ediyorsanız ya da bir süredir çello çalıyor ve ilham alacak modern yıldızlar arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Luka Šulić Ve Stjepan Hauser

2Cellos olarak bilinen grup, klasik olarak eğitilmiş çellistler Luka Šulić ve Stjepan Hauser’in düetidir. Michael Jackson’ın “Smooth Criminal” şarkısına yaptıkları  ilk viral video sadece iki hafta içinde üç milyondan fazla görüntü kazandı.

İkili dört stüdyo albümü üretti ve Elton John, Lang Lang ve Londra Senfoni Orkestrası gibi müzisyenlerle birlikte çaldı. Šulić ve Hauser, modern müziğin kalıplarıyla tanınmasına rağmen, klasik dünyada hala performans sergiliyor ve yarışıyor.

Piyanist Jon Schmidt Ve Çellist Steven Nelson  

Piano Guys grubu ilk olarak Paul Anderson tarafından piyano mağazasını tanıtmak için kuruldu. Piyanist Jon Schmidt ve çellist Steven Nelson, müzik yapımcısı Al van der Beek’in orijinal ve tür geçiş düzenlemelerini, Anderson’ın yönettiği müzik videolarını detaylandırmak üzere çalarak dijital dünyada ün kazandılar.

Müzikleri, Winter by Vivaldi ve Frozen’dan “Let ıt Go” gibi klasik ve çağdaş yorumlardan oluşuyor. Ayrıca yeteneklerinin yanı sıra enteresan yerlerde çektikleri videoları da ünlü olmaları için önemli bir nokta oldu.

Tabi ki bu iki tanınmış grup dışında her gün pek çok çellist performanslarını dijital ortama yüklüyor. Bu nedenle de çok uzun yıllar, kadınları ve siyahi insanları dışlayan bu enstrüman bu yeni atılımla birlikte çok daha geniş kitlelere hitap etmeye başladı.