Çocuğunuz İçin Doğru Çelloyu Almak

Çello çalmak çocuğunuzun hem bedensel gelişimi için hem de bir diğer yandan sosyalleşmesi ve özgüvenli olması için son derece verimli bir enstrümandır. Fakat yalnızca sanat merkezinde belirli günlerde yapılan çalışmalar çocuğunuzun gelişimi için bir süre sonra yeterli gelmeyecektir. 

Bir diğer yandan çocuğunuz için doğru çelloyu almak eğer gerekli bilgileri bilmiyorsanız bir çello seçmek zor bir süreç olabilir. Eskisinden çok daha fazla seçeneğin olduğu çello piyasasında doğru çelloyu seçmek için bazı püf noktaları bilmeniz gerekir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizlere çocuğunuz için doğru çello seçimini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca anlatmak istedik. 

Eğer siz de doğru çelloyu nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Çello Kategorileri   

Çoğu orkestra telli çalgılarında olduğu gibi, çello da birbirinden farklı üç kategoriye sahiptir. Bu kategoriler, öğrenci, orta ve profesyonel olmak üzere üç farklı şekildedir.

Yeni başlayanlar için tasarlanan bir öğrenci çellosu genellikle bir makine tarafından yapılır ve genellikle pahalı abanoz benzemeye boyanır.  Çocuğunuz bir yıl veya daha uzun bir süredir çello çalıyorsa ve enstrümana ilgi duyuyorsa, Ara çello onun için en iyi tercih olabilir

Ara çello genellikle elle yapılır ve belirgin şekilde geliştirilmiş bir sese sahiptir. İşçilik seviyesine bağlı olarak, bazı Ara çello profesyonel bir performans seviyesine yaklaşabilir. Son olarak, profesyonel çello genellikle enstrümanı profesyonel olarak çalanlar için ayrılmıştır, çünkü profesyonel bir çello yapmaya giden detaylara dikkat, fiyatın önemli ölçüde yüksek olmasına neden olabilir.

Çello Boyutları

Çocuğunuz için bir çello satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bir başka şey de boyuttur.

Müzisyenler, tutmaları ve çalmaları için rahat bir enstrüman satın almalıdır. Biraz araştırma yapmaya başladığınızda, çellonun 1/16, ½ ve 4/4 boyutlarında olduğunu fark edeceksiniz. Bunların daha küçük boyutları, özellikle 1/16, ⅛ ve¼, çocuklar ve genç sanatçılar için idealdir.

Bir boyut seçerken, çocuğunuzun boyutunu ve kol erişimini göz önünde bulundurun. Çocuğunuz zaten kalıcı boylarına ulaştıysa, tam boy veya 4/4 çello tercih edin. Doğru boyutu satın alma konusunda hala endişeleriniz varsa, çocuğunuzun çello öğretmeniyle konuşun. Eğitmeni bu konuda size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Elektronik Ya Da Akustik Çello 

Çello binlerce yıldır var olsa da, elektrikli çello nispeten yeni bir gelişmedir. Akustik çello daha geleneksel bir seçim olsa da, elektrik çello lehine birkaç güçlü argüman vardır. Bunlardan en önemlileri, daha uygun fiyatlı ve benzersiz ses nitelikleri sunmaları olabilir. Elektrikli bir çello ile geri bildirimi etkili bir şekilde önleyebilir ve akustik muadilinden daha dövülebilir bir sinyal verebilirsiniz. Çocuğunuz geleneksel olmayan bir şekilde çello çalmayı planlıyorsa, elektrikli çello en iyi seçimdir.