Çello’da Yaylar ve Özellikleri

Arşe bütün yaylılar ailesinde kullanılan enstrüman çalma aracıdır. Ayrıca her enstrüman için boyutları değişmektedir. Keman için veya çello için kullanılan arşeler genellikle değişmektedir. Bunun nedeni ise temas ettiği telin ve enstrümanın büyüklüğü. Enstrüman büyüdükçe arşe de gelişip daha dayanaklı üretilecektir.

Arşe yaylılar ailesi için ifade edilemeyecek kadar önemlidir. Ne olursa olsun sesin çıkış kaynağıdır. Eskilerde oldukça pahalı olan yay teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha ucuz maliyetlere üretilmiş, erişe bilirliği artmıştır.

Yay / Arşe Hakkında Bilgiler

arşe-hakkında-bilgilerEskilerde kullanılan arşe özellikle kıllı Moğol at kılından yapılmaktadır. Bu arşe artık pek kullanılmamakla birlikte genellikle normal at kılından da yapılmaktadır. Tahmin edilebileceği üzere bu arşe türleri oldukça pahalıdır. Moğol atı türü zaten azalmakta iken kılı neredeyse paha biçilmez olmuş bu nedenle çok az ve sipariş üzerine at kılından arşeler üretilmiştir.

Günümüzde ise arşeler plastik maddelerden yapılmıştır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte plastik kıllı arşenin üretimi artmış ve bu arşenin ulaşılabilirliğini sağlayarak her maddi düzeyde insana ulaşabilmiştir. Ancak hiç şüphe yok ki doğal arşe ile plastik kıllı arşe arasında çok önemli bir ton farklı vardır. Doğal kıllı arşe çok daha dolgun ve orijinal tollar size sunabilir.

Arşe kılı dışında ise yaylar çeşitli ağaçlardan yapılmaktadır. Bu yine arşenin kalitesine ve bağlamında fiyatına göre değişmektedir. Genellikle brasil, snackwood ağaçları uygun görülür ancak başlangıç seviyesi arşelerde ağaçlar çeşitlenebilmektedir.

Arşe kılı ve ağacıyla sadece ses çıkabilmesini sağlayan unsur değildir. Önemli bir unsur ise reçinedir. Reçine ağaçlardan elde edilen doğa harikası bir unsurdur. Reçineler doğal olmakla birlikle kemandan ses çıkmasını sağlayan, arşeyi kullanabilir yapan yegane unsurdur.

Arşe kılları zamanla azalacak ve kopacaktır. Yeni kıllarla desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca arşe kullanılmadığı zamanlar gevşetilip çalgı kutusuna konularak muhafaza edilmiştir.

Arşeler hakkında daha ayrıntılı bilgi için çello kursumuzu ziyaret edebilir ve çello kursu eğitmenlerimizden ayrıntılı destek alabilirsiniz.