Çelloda Vibrato Tekniğinin Sırları

Vibrato tekniği yıllar boyunca melodik pasajlara ifade eklemenin bir aracı olarak düşünülmüştür. Uzun yıllardır yalnızca bir ifade aracı olarak düşünülmüştür. Ancak vibrato, belirli notalara ifade eklemenin bir yolundan daha fazlasıdır.

Çello eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Vibrato Sol El Tekniğinin Temelidir

Vibrato, sol el ile yapılan çalma tekniklerinin en temel öğelerinden biridir. Bu nedenle, tüm performansınızı ve yüz ifadenizi bile etkiler. Doğru işleyen bir vibratoya sahip olmak, sadece lirik pasajlarınızın değil, aynı zamanda hızlı pasajlarınızın da çok başarılı bir şekilde icra edildiği anlamına gelir.

Vibrato, uygun tekniğin mükemmel bir göstergesidir, çünkü optimize edildiğinde, iyi bir güç ve esneklik kombinasyonunun kullanıldığını ima eder. Her notada güzel bir vibrato ile bir pasaj çalınabilirse, daha hızlı çalmanın daha kolay olacağı bilinen bir gerçektir.

Vibratoda Süreklilik

Vibrato sürekliliği, özellikle ağırlığı bir parmağınızdan diğerine aktarırken çok önemlidir. Buna “vibrato legato” denir. Bu beceriyi geliştirmek için basit alıştırmalar var. Vibrato, parmağınızı parmağınıza hareket ettirerek, kaydırarak veya hızlı oynayarak az ya da çok sürekli olmalıdır. Bu, elin tüm eylemlerinde belirli bir konfor seviyesine ulaştığı anlamına gelir.

Vibratoda Denge

Herhangi bir parmakla en özgür vibrato, sıkı bir çalışma ve düzenli alıştırma ile ortaya çıkarp. Eklemlerde en büyük hareket özgürlüğünün nerede olduğunu bulmak için parmağın doğru eğrisi ve dengesi test edilmelidir. Her parmağın kendi dengesine sahip olması gerekir ve bu nedenle diğer parmakların dize üzerinde durmasına izin verirken titreşirseniz, vibrato parmağı hala birincil denge olmalıdır.

Vibratoda Basınç

Vibrato olmadan bir tele dokunamazsınız; bu imkansız. “Vibrato dizeyi klavyeye götürür. Parmak, sol el yukarıdan aşağıya iniyormuş gibi gevşek olmalı ve dış hayali bir ağırlık bunun üzerine durmalıdır. El ve parmaklar pasif ve gevşek. Parmak kavislidir, ancak çok fazla değildir, çünkü daha düz bir parmakla daha iyi bir vibrato elde edilir. Sadece teli tutmak için yeterli basınca ihtiyacınız var, çok fazla basınç eklemleri sıkacak, sesi ve rahatınızı etkileyecektir.