Çelloda Vibrato Tekniği Nasıl Kullanılır?

Bir çellisti dinlerken başarılı bir vibrato duyduğunuzda anın büyüsüne kendinizi kaptırır ve dinletinin size ne kadar zevk verdiğini hissedersiniz. Çünkü çello teknikleri arasında belki de kulağa en estetik gelenlerden biri de vibrato tekniğidir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda çello çalarken vibrato tekniğinin nasıl kullanıldığının ayrıntılarını paylaşacağız. Eğer siz de çello çalarken başarılı bir şekilde vibrato tekniğini kullanmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Vibrato Hareketi Nedir?     

Vibrato, bilek veya elin dönüşünden değil, kolun yukarı ve aşağı hareketinden gelir, ancak kolun dönmesini istersiniz, ki bu tekniğin uygulanması keman veya viyoladan farklıdır, bu hareket bir kavanoz açmaya ve daha sonra hızlı bir şekilde kapatmaya benzer. Uygulamadan önce bunu çelloda bu tekniği başarılı şekilde kullanan bir eğitmenden ya da çellistten öğrenmek çok yararlıdır.

Vibrato Hareketini Ellerinizle Pratik Edin  

Çello çalarken vibrato tekniğini kullanmadan önce bir pervane kullanın. Vibrato hareketini öğrenmek için, teneke kutu kullanmak yararlıdır. Bir teneke veya bir hap kutusunu çakıl taşları, pirinç veya çıngıraklı başka bir şeyle doldurun. Bunu sol elinde tut. Sonra dirseğinizi çello çalıyormuş gibi destekleyin ve elinizi bir şeye çarpıyormuş gibi dikey olarak yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Aynı zamanda bileğinizi ileri geri bükün. Ayrıca sağ elinizi vücudunuzda tutmanız ve bileğinizde pratik yapmanıza yardımcı olabilir. Bunu doğal bir şekilde yaptığınızı hissedene kadar günde 10 dakika yapın. Birkaç gün sürebilir. Daha uzun sürerse cesaretini kırmayın, vibrato tekniği oturtmadan önce aylarca pratik yapabileceğiniz bir şeydir

Çello Çalarken İlk Denemelerinizi Yapın

Çello çalarken vibrato tekniğini biraz önce bahsettiğimiz şekilde doğal bir hareketle uygulamaya başladıktan sonra artık çello çalarken deneme kısmına geçebilirsiniz. Öncelikle belirli metronomlarla, hatta mümkünse yavaştan başlayarak gittikçe hızlanacak şekilde bu tekniği deneyin. 

Geniş ve yavaştan dar ve hızlı bir şekilde çok çeşitli farklı vibratolar elde edebilirsiniz. Vibrato sadece bir açma / kapama hareketi olmamalıdır. Farklı karakterler farklı vibratolar gerektirir.