Çelloda Kurt Tonu Nasıl Engellenir

İzmir Çello Dersi ailesi olarak bugün sizler için Çelloda Kurt Tonu Nasıl Engellenir konusunu ele alacağız.. Hiç elinize çellonuzu alıp çalmaya başladığınızda boğulma, gıcırtı veya cırtlak bir ses gibi garip bir ses duydunuz mu? Eğer cevabın evet ise bu duyduğun şey kurt tonun olabilir. Peki bu rahatsız edici özelliği ortadan kaldırmak için çelloda kurt tonu nasıl engellenir?

İşte bu yazımızda sizler için çelloda en çok rahatsızlık veren tonlardan biri olan bu tonun nasıl engelleneceğinden bahsettik. Eğer sizin de çellonuz yukarıda bahsettiğimiz o garip kurt tonunu çıkarıyor ve nasıl engelleyeceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Çelloda Kurt Tonu Nedir?    

Kurt tonuna ne sebep olur? Bu fizik. Mükemmel inşa edilmiş çellolar bile kurt tonuna sahip olabilirler. Çalarken, çello gövdesinin titreşimi ve aktive edilen dizenin titreşimi birbirini iptal edecektir. Bir inşaat hatası, ses direği veya köprü sorunu veya hatalı dizeler nedeniyle değil. Çoğu zaman, mükemmel rezonansa sahip daha yüksek kaliteli çello, oldukça belirgin kurt tonlarına sahip olabilir.

Bazı çello sanatçıları kurt tonunu çellonun bir parçası olarak kabul etse de fiziksel ya da teknik birkaç değişiklik ile aslında bu tondan kurtulmak da mümkündür. 

Kurt Tonunu Önlemek İçin Fiziksel Değişiklikler

Çelloda çoğu müzisyeni rahatsız eden kurt tonunu önlemek için aslında birkaç basit fiziksel değişim bazen işinizi görebilir. 

Bu değişimlerden ilki çellonuzu biraz daha gerdirmektir. Diğer yöntemlerden daha az işe yarar olsa da kısa vadede bir çözüm için bu işe yarayabilir. 

Bir diğer yöntem ise çellonuzu çalmak için gerginliği daha yükseltmek ya da daha gevşetmek, çellonuza daha iyi uyan dizeler kullanmak olabilir. Bunun dışında tabi ki bazı durumlarda ses direğini ya da köprünüzü ayarlamak da çellodaki kurt tonunu engellemek için  yararlı olacaktır. 

Kurt Tonunu Önlemek İçin Teknik Değişiklikler 

Bir çellodan gelen kurt tonunu engellemek için pek çok fiziksel değişiklik yapılabilir. Ancak bununla birlikte çalma tekniğinizde gideceğiniz küçük değişimler de bu rahatsız edici tonu ortadan kaldıracaktır. 

Örneğin yay kullanım tekniğiniz son derece önemlidir. Daha baskılı ya da daha gevşek bir yay tekniği çellonuzdan gelen kurt tonunu ortadan kaldırabilir. Bir diğer yandan vibrato tekniğiniz de özellikle kurt tonunun geldiği dizeler üzerinde yaptınız farklı hızlarla bu tonu ortadan kaldırabilir. 

Burada önemli olan çellonuzdan gelen rahatsız edici kurt tonunun nedenini fark etmek ve bunun üzerine çözüm üretmektir.