Çello’da Caz Müzik Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Caz müzik, bebop, latin caz ve rag gibi alt türler de dahil olmak üzere, batı enstrümanlarıyla birlikte Afrika geleneksel müziğine dayanan çok geniş bir müzik türüdür. Bu müzik türünde pek çok farklı teknik ve uygulama vardır. Genellikle caz müzik çalmak için gitarlar, üflemeli çalgılar, klavye ve perküsyon kullanılır. Ancak tabi ki farklı enstrümanlarla da caz müzik icra etmek mümkündür. Örneğin çelloda caz müzik çalmak için bilmeniz gerekenler konusunda kendinize biraz zaman ayırırsanız bu harika enstrümanla da caz müzik icra edebilirsiniz. 

Caz müzik çalarken çello, benzersiz bir ses için özel armoniler, melodiler ve teknikler kullanır.  Bu nedenle, biz de bugünkü yazımızda sizlere çelloda caz müzik çalmak için bilmeniz gerekenlere kısaca değineceğiz. 

Eğer siz de çelloda farklı bir yöne eğilmek, caz gibi farklı bir alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Çelloda Caz Armonileri Nasıl Çalınır?

Cazı çoğu çello repertuarından ayıran şey, klasik müziğin katı ses getiren ve harmonik beklentileri olmayan çok özgür armoniler ve etkileyici melodilerdir. Kontrbas, elektrik bas ve çello gibi topluluktaki düşük menzilli enstrümanlar için öğrenilmesi gereken ilk şey bu özel armonilerin nasıl vurgulanacağıdır.

Caz Yapabilmek İçin Çelloyu Bas Gibi Çalmak  

Caz topluluklarında bas, dize bölümünün değil, ritim bölümünün bir parçası olarak kabul edilir. Kendinizi büyük bir grubun arkasında, önünüzde tam bir pirinç bölümü, yanınızda bir davul seti ve kendinizi tek basçı olarak hayal edin. Perküsyon ritmine ayak uydurmanız gerekir, aynı zamanda melodi için de uyarlanabilir olmalısınız. Yayı indirin ve dizeleri bir bas gibi çekin, bileğinizi yüksek tutun ve tüm işaret parmağınızla veya orta parmağınızla bir yönde hareket edin. Dizeyi çekmek için iyi bir kuvvet kullanın, böylece perküsyon ve diğer eşlik üzerinde duyulurken melodiyi destekleyebilirsiniz.

Caz basçıları sadece her akorun kök notasını çalmazlar, aynı zamanda akor inversiyonları yapmak için yukarı veya aşağı “yürüyerek” ya da melodi için daha açık bir harmonik ortam yaratmak için belirli üçte birini atlayarak uyumu bağlarlar. Bas çizgisi için duyulabilir beklentiler vardır, bu nedenle nerede öngörülebilir olmak istediğinize ve beklentileri altüst etmek için bas çizgisini nerede değiştireceğinize karar vermelisiniz.

Caz Yapabilmek İçin Çello Tekniklerini Kullanmak

“Caz kemancılarının dedesi ” Stephan Grappelli, 1934’te çingene keman tarzını erken Fransız cazına dahil ederek cazın gelecekteki yaylı çalıcılarına zemin hazırladı. Fred Katz, 1950’lerin sonlarında Chico Hamilton beşlisi ile kısa bir süre sonra caz viyolonselinde arco çalmaya öncülük eden ilk çellistti. Katz’ın çelloyu toplulukta nadiren ön planda tutardı. Bunun yerine armonileri bağlamak için tremolo, doğrama ve ölçek geçitleriyle renk oluşturmak için kullanırdı.

Fakat caz çalarken klasik tremolo kadar ölçülü olmak zorunda değilsiniz. Doğrama, ritmik, vurmalı bir ses çıkarmak için yaydan gelen ağırlığı kullanmaktır. Bu caz çello tarzı, sesinizi küçük bir toplulukla birleştirmek için mükemmeldir, çünkü müziğe istediğiniz sıklıkta çalışabilirsiniz.

Caz Müzikte Çello Soloları

Tabii ki, yukarıdaki tekniklerin tümünü aşırı derecede içeren caz çello soloları vardır. En popüler solo parçalardan biri, 2015 yılında bir dizi Apple reklamında kullanılan Mark Summer’ın Julie-O’sudur.

Farklı bölümlerin pizzicato akorları, melodik süslemeler ve bol miktarda harmonik varyasyon gibi çeşitli sesleri nasıl kullandıklarına dikkat edin. Sondaki genişletilmiş arco bölümünde melodi her zaman önce gelir, ancak glissando ve gelişen ölçek koşuları onu tekrar etmekten alıkoyar.

Doğaçlamalarınızı caza dönüştürmek için, müziğin yapısını ve doğaçlamanızın müzikte önceden kurulmuş olan uyum ve melodiye karşı nasıl çalışacağını anlamanız gerekir. Yukarıdaki teknikleri kullanarak en sevdiğiniz caz müziğiyle birlikte pratik yapın ve zamanla eşsiz caz çello sesinizi keşfedeceksiniz.