Çello ve Kontrbas Arasındaki Fark Nedir?

Yaylı çalgılar ailesindeki dört ana enstrüman keman, viyola, çello ve kontrbastır. Çello ve bas söz konusu olduğunda, uzaktan birbirlerine benzer görünebilirler ama aslında doğaları gereği oldukça farklıdırlar. Boyut ve akorttan, üretilen sese ve nasıl çalındığına kadar, bu yazımızda ikisi arasındaki temel farkları gözden geçireceğiz. Bir çello veya bas satın almaya karar verdiyseniz ve sonraki adımlarınızın ne olması gerektiğinden emin değilseniz eminiz bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Çello eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Tıklayın.

Fark 1: Akortlama

Çello ile kontrbas arasındaki temel farklardan biri akortudur. Bir çello tipik olarak beşinci sıralarda düşükten yükseğe (C, G, D ve A) ayarlanırken, baslar 4’lerde (E, A, D ve G) çevrilirken, düşük E çello C’den daha düşüktür. Dörtte bir çello ve beşte bir kontrbas akort etmek mümkün olsa da, bu neredeyse hiç yapılmaz. Bu standart akort uygulamasının sonucunda, viyolonseller için çok daha geniş bir aralık yaklaşık beş oktavda maksimuma çıkarken, kontrbas maksimum dörtte çıkar.

Fark 2: Boyut

Çello ve kontrbas yaylılar ailesindeki en büyük enstrümanlar olmasına rağmen, boyutlarında önemli bir fark vardır. Kontrbas, yaklaşık 6 fit uzunluğundadır ve yay ailesindeki en büyük enstrümandır, çello ise doğası gereği biraz daha küçüktür. (Eğlenceli gerçek: Çello adı İtalyanca’da “küçük kontrbas” anlamına gelen “viyolonsel” kelimesinin kısaltmasıdır.) Hem çello hem de kontrbas yerde dururken (metal bir pimle desteklenir), çello tek yaylı çalgı ailesinde oturarak çalınması gereken enstrümanlardır. Bas ise ayakta veya uzun bir taburede otururken çalınabilir.

Fark 3: Ses

Tenor sesli bir enstrüman olarak bilinen çello, hem kemandan hem de viyoladan daha derin ve zengin bir tona sahiptir. Ekstra oktav aralığı nedeniyle, kontrbas, çelloların üretemeyeceği kadar derin bir ses üretme yeteneğine sahiptir. Çellolar orkestralarda çok popüler olmasına rağmen, büyük senfoni orkestralarında bulunan sekiz ila on iki çello ile, bas Batı müziğinin hemen hemen her biçiminde bulunur ve bu da onları mevcut en çok yönlü enstrümanlardan biri yapar.

Fark 4 : Pozisyonlar

Yukarıda bahsedildiği gibi, çello, bas ayakta çalınırken oturarak çalınır. İşte bir çello ve kontrbasın nasıl tutulacağına dair biraz daha bilgi:

Çello Nasıl Tutulur:

  • Sağlam bir sandalyeye oturun
  • Viyolonselin boynu başın solunda olmalı ve C-telli ayar mandalı kulağa bitişik olmalıdır
  • Eğilmekten kaçının; Bazı çellistler daha fazla destek için arkalarına yaslanmayı tercih ederken, bazı çellistler sandalyenin kenarına oturmayı tercih ediyor. Tercihiniz ne olursa olsun, düz oturduğunuzdan emin olun
  • Uç pimini, çello gövdesi göğsünüze dayanacak ve alt yarısını dizleriniz arasında dengeleyecek şekilde ayarlayın.
  • Çello sesini sabit tutmak için dizlerinizi kullanın
  • Çelloyu, yayın tüm tellere ulaşabilmesi için sağa doğru açılı tutun.

Bas Nasıl Tutulur:

Bas oturarak veya ayakta çalınabilir, ancak ayakta en yaygın olanıdır, bu yüzden burada ele alacağımız ayakta olan duruştur. Oturmayı tercih ederseniz, ipuçları ve tavsiyeler için müzik eğitmeninizle konuşun.

  • Ayaklarınız omuz genişliğinde açık durun
  • Uç pimini, klavyenin somunu kaşlarınızla aynı seviyede olacak şekilde ayarlayın (not: farklı bas oyuncuları, klavye somununun nerede durması gerektiği konusunda farklı fikirlere sahiptir, bu nedenle öğretmeninizin tercih ettiği seviye değişebilir.)
  • Bası hafifçe sağa çevirin ve kalçanızın sol tarafına dayanacak şekilde geriye doğru eğin.

Artık çello ve bas arasındaki farkları bildiğinize göre, bir sonraki adımı atmaya ve derslere kaydolmaya hazır olduğunuzu umuyoruz.

Çello eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Tıklayın.

Çello hakkında aklınıza takılan çeşitli soruları yanıtlamak için Buraya Tıklayın.