Çello Tellerini Değiştirmenin Püf Noktaları

Çello çalmayı öğrenmek, doğru bir duruş, doğru yay çekme, doğru parmak pozisyonları ve müzik teorisi gibi pek çok bilgiyi edinmeyi ve düzenli olarak pratik yapmayı gerektiren bir süreçtir. Ancak bu süreç içerisinde tüm bu bilgilere ek olarak bilmeniz gereken ve bir müzisyen olmak için aslında hayati önem taşıyan bazı yan bilgiler de vardır. Örneğin kendi başınıza çello tellerinizi değiştirmenin püf noktaları gibi. 

Birçok acemi müzisyen veya çello öğrencisi, tellerini değiştirmek için çello öğretmenlerine güvenir, ancak biraz bilgi ve pratikle, kendi enstrümanınıza yepyeni teller koymakta sorun yaşamazsınız. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda, acemi çellistler ya da çello çalmaya yeni başlayanlar için kendi tellerini nasıl değiştireceklerine dair önemli püf noktalarına kısaca değinmek istedik. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Kaliteli Teller Kullanın  

Çello tellerini kendi başınıza değiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kaliteli bir tel setine sahip olmanız gerektiğidir. Tabi ki bu bütçeniz dahilinde değişkenlik gösterir ancak en azından kanıtlanmış bir üreticinin telleri, enstrümanınızı uyum içinde tutmak için güvenli bir bahistir.

İsimsiz, duyulmamız bir firmanın ya da merdivenaltı bir üretimin ortaya çıkardığı teller yeni başlayanlar için yeterli gibi görünebilir ancak uzun vadede hem çalma tekniğinize hem de enstrümanınıza zarar vereceklerdir. 

Reçine Kullanmayı Unutmayın

Çello telleri, eğer kopmadılarsa, büyük oranda artık eskisi gibi ton vermedikleri için değiştirilirler. Tel değiştirmek eğlenceli bir şeydir ancak öncelikli olarak bilmeniz gereken şey gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığıdır.

İster yeni tellerde ister eski tellerde çalın, en uygun tını ve tonlama için çello yayınızda reçine kullanmayı unutmayın. Bu unutkanlık kalitesiz bir telden bile kötü bir ses duymanıza sebep olur.

Tel Değişiminden Sonra Çellonuzu Sürekli Akort Edin

Tellerin gerginlik altında gerilmesi gerekir ve bu günler hatta haftalar sürebilir. Enstrümanı doğru perdeyi tutana kadar yeniden ayarlamaya devam edin ve ideal olarak, bir performanstan önce birkaç gün veya hafta boyunca akortunuzu tekrar tekrar yaparak doğru yerde sabitlenmesini sağlayın.

Çello Tellerini Teker Teker Değiştirmeyi Unutmayın

Çello tellerini değiştirirken, gitarlarda yapılabildiği gibi tüm telleri bir anda sökmek yerine teker teker söküp değiştirin. Bu, köprünüzü ve kuyruk parçanızı yerinde tutmanıza yardımcı olacaktır. Uzun süre tellenmeden bırakılan bir çello hizadan düşebilir. Luthierler çelloları sürekli gerginliğe sahip olacak şekilde tasarlar, bu yüzden onları her zaman gergin tutun.