Çello Tellerimi Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Çello çalmaya yeni başlayan biri de olsanız, yıllardır çello ile ilerleyip belirli bir seviyeye gelmiş de olsanız çello tellerinizin ne zaman değiştirileceğini bilmek sizin için her zaman önemli bir yetenektir. 

Çello tellerinizi çok sık değiştirmek sizin için gereksiz bir külfet olmakla birlikte onları gerektiğinden daha uzun süre kullanmak da enstrümanınızın sağlığı için hayati bir hataya dönüşebilir. 

Kötü ses çıkarmanın yanı sıra, yıpranmış çello tellerinin çalma sırasında kırılma olasılığı daha yüksektir ve çalmak için ekstra baskı gerektirir, bu da zamanla strese bağlı yaralanmalara neden olabilir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için çello tellerinizi ne zaman değiştireceğiniz sorusuna cevap vereceğiz. Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Tellerinizin Aşınma Nedenleri

Dize Aşınmasının Nedenleri

Çello telleri çeşitli nedenlerle yıpranır ve ana nedenleri anlamak durumlarını değerlendirmenize yardımcı olabilir. Genel olarak, tellerin aşınması aşağıdakilerden birine bağlanabilir.

Çalmak için harcanan zaman en güvenilir gösterge olmasa da, belirli bir dizi telle ne kadar süre çaldığınızı takip etmek, ne zaman değiştirilmesi gerektiğini tahmin etmenize yardımcı olabilir. Her gün bir saat boyunca pratik yaparsanız, tellerinizin muhtemelen her 3-5 ayda bir değiştirilmesi gerekir; daha fazla veya daha az pratik yaparsanız, bu zaman diliminin buna göre ayarlanması gerekecektir. 

Gerçek şu ki, bazı tel malzemeleri diğerlerinden daha hızlı yıpranır. Bağırsaktan yapılan çello telleri harika ses çıkarır, ancak çok uzun sürmezken, çelik teller uzun süre dayanır, ancak bazı çellistlerin alışması zor olabilir. Sentetik naylon teller iyi bir orta sınıftır ve uzun ömürlülüğü çoğu çellistin tercih ettiği sıcak sesle birleştirir.

Bazı durumlarda, enstrümanınızın kurulum şekli tellerinizin normalden daha erken aşınmasına neden olabilir. 

Aynı zamanda tellerinizdeki yağ ve kir, çello tellerinin aşınmasına neden olabilir. Bunu önlemek için, enstrümanınızı çalmak için oturmadan önce ellerinizi yıkayın ve çellonuzu kasaya geri koymadan önce daima silin.

Çello Tellerinizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Açıkçası, bazı tel hasarları göz ardı edilemez. Tellerinizden biri kırıldığında, bunları değiştirmeniz gerekir, bu yüzden yedek bir çello tel seti taşımak iyi bir fikirdir. Kullandığınız set yepyeni değilse ve bir tel koparsa, hepsini değiştirmek en iyi uygulamadır. Bir telin diğerlerinden farklı görünmesini istemezsiniz ve eğer biri kırılırsa, diğerlerinin bir kısmı takip edeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir diğer yandan tellerinizin akort tutmadığını fark ettiğiniz zaman da telleri değiştirmek için doğru zamanın geldiğini anlarsınız. Eğer bir tel ne kadar ayarlarsanız ayarlayın akortlanmıyorsa o telin ömrü dolmuş demektir.

Normalde yaptığınız aynı rezonansa ulaşamıyorsanız veya vibrato ile ilgili sorun yaşıyorsanız, tellerinizin değiştirilmesi gerektiğinden bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ses oluşturmak için daha fazla baskı kullanmanız gerektiğini fark ederseniz, bu aynı zamanda tellerinizin değiştirilmesi gerektiğinin iyi bir göstergesidir.

Tüm bunların yanı sıra müzik yapmak, çello çalmak her zaman keyif alacağınız bir uğraş olmalı. Bu nedenle içinize sinmeyen bir şey hissettiğiniz anda tellerinizi değiştirmeniz motivasyonunuz için faydalı olacaktır. Teller çok pahalı değildir ve bazen yeni bir dizi tel büyük bir fark yaratabilir.

Tellerinizi hala iyi durumdayken değiştirirseniz, onları yedek tel olarak saklamak ve acil durumlarda kullanmak da akılcıl bir yöntemdir.