Çello Tekniğinizi Geliştirmek İçin 5 İpucu

Çello çalan birini dışarıdan izlerken pek çok insan görüntüsünün ne kadar estetik ve sanatsal olduğunu düşünür ve kendini çellistin yerinde hayal eder. Fakat bu insanlardan yalnızca bir kısmı cesur bir adım atarak hayatına çelloyu dahil eder. 

Hayatına çelloyu dahil eden ve çello çalmayı öğrenmeye başlayan insanlar için ise yollarını aydınlatacak çeşitli teknikler vardır. Biz de bugünkü yazımızda sizler için çello tekniğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz farklı birkaç yöntemden bahsedeceğiz. 

Hazırsanız okumaya devam edelim…

Çello Kursu hakkında ayrıntılar için Buraya Tıklayın..

Hayal Edin 

Çello çalmaya başlarken tekniğinizi geliştirmenin en temel yollarından biri de bunu önce hayal etmektir. Tıpkı kayakçıların gözleri kapalı bir yamacın tepesinde durduklarında yaptıkları şey gibi, rotayı ve tepeden aşağı uçtuklarında yapacakları hareketleri hayal ettikleri gibi siz de çellonuzu elinize aldığınızda çalacağınız şeyleri ya da etüt yapacağınız tekniği hayal edin. Böylece bedensel olarak girişeceğiniz çalışmaya zihinsel olarak kendinizi hazırlamış olursunuz.

Çalışmanızı 3 Aşamada Tamamlayın 

Çello çalışırken çalışma sürecini düşünsel olarak üçe bölmek sizin gelişiminiz için kullanabileceğiniz son derece önemli bir yöntemdir. 

Öncelikle ne duymak istediğinizi hayal edin yani geleceği düşünün. Daha sonra pratik yapmaya ve hayal ettiğiniz etütü gerçekliğe dönüştürmeye başlayın. Son olarak, çaldığınız şeyi başlangıçta hayal ettiğiniz şeyle karşılaştırın. Eğer istediğiniz noktada iseniz bir sonraki pratiğe geçebilirsiniz. Ama bir şeyler eksik geliyorsa size o halde nerede hata yaptığınızı bulmak ve düzeltmek için kendinize zaman ayırın. 

Çalışırken Yavaş İlerleyin

Çoğu çello öğrencisi ve hatta bazı profesyonel çellistler bile ne kadar hızlı çalarlarsa o kadar başarılı olduklarını düşünürler… Fakat bu ne yazık ki bir yanılsamadır. 

Çello çalışırken mümkün oldukça yavaş olmak ve attığınız adımları önce düşünüp sonra uygulamaya geçmek hem kas hafızanız hem de bu hafızanın duygusal zekanız ile birleşmesi için yeterli süreyi size sağlayacaktır.

Enstrümanı Bir Kenara Bırakacak Zamanlar Yaratın

Çello çalmayı öğrenmek düzenli pratikler yapmayı ve enstrümanınız ile bolca vakit geçirmeyi gerektirir. Fakat bir diğer yandan bazen ondan ayrı kalmak ve düşünmek gereken zamanlar da vardır. 

Bazen kendinize zaman ayırıp izlediğiniz bir film ya da yolda karşılaştığınız bir ilan size etüt yaparken çözemediğiniz bir şeyin çözümünü verebilir. Bu nedenle bazen nefes almak ve çellodan uzak durmak için zamanlar yaratın. 

Parçayı Ya Da Etütü İmleyecek Bir Şeyler Yaratın

Enstrüman çalma konusunda endişelenmek yerine, çaldığınız iş için bir anlatı, bir özellik, duygu veya kavram düşünün. Parçanız akan ve lirik ise, bir dere ve akan su düşünün.

Bunu yaptığınızda hem zihnen rahatlayacak hem de pratik yaparken ezberlemek için görsel bir algı da yaratacaksınız. 

Bu teknikler tabi ki tek başına yeterli değildir. Somut etütler ve pratikler her zaman çelloda gelişiminiz için önemlidir fakat yalnızca bedensel gelişimle iyi bir çellist olmanız beklenemez. Doğru olan zihninizi ve bedeninizi paralel olarak geliştirmektir.