Çello Fiyatları

Çello satın almak isteyip, çellolar, çelloların yapımında kullanılan ağaçlar ve çellonun fiyatını kalitesini belirleyen unsurlarla ilgili pek bilgisi olmayan kişiler için, profesyonel çello öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle bütçenize en uygun çelloyu satın alma konusunda yardımcı oluyoruz. Hem uygun fiyatlı hem de bütçenizin el verdiği en kaliteli çelloyu alma konusunda destek olarak çello satın alma konusunda elimizden geldiğince yanınızda oluyoruz.

Çello fiyatları kaç paradan başlamaktadır?

İlk kez çello satın alacaklar için!

Sadece çello için değil alacağımız birçok şey için en önemli etken ürünün fiyatıdır.Çello almaya karar verdiğimizde aklımızda beliren soruların başında gelir çello fiyatları, hangi çello kaç para acaba? Hangi çelloyu almalıyım, hangisi daha uygun?

Herkes en iyiyi en uygun fiyata almak ister,hatta biraz daha zorlayıp bütçesini aşan bir çelloyu indirim yaptırıp dahan uygun fiyata almak ister anca malesef “ucuz ama kaliteli çello” diye bir kavram söz konusu değildir.

Hangi çelloyu almayı belirlemekten ziyade çello almak için ne kadar bütçem var sorusunu cevaplamak daha öenmlidir.Çelloların ortalama fiyatını bilmeden bütçe ayarlamaz zordur ancak çelloların başlangıç fiyatını öğrenerek ne kadar bütçe ayarlayabileceğini belirleyebilirsiniz.

Çellodan anlayan ve piyasayı bilen birinden yardım almak en mantıklısıdır.Ancak kafanızda bütçe belirlemeden bu olay söz konusu değildir.Her hangi bir kıstas belirtmezseniz kişinin sizin bütçenizi aşacak bir çello önermesi mümkündür.

Çellonun fiyatını belirleyen etkenler yapımında kullanılan ağaçlar, malzemeler ve işçiliğin kalitesidir. Herkes en iyi çelloyla çello çalmaya başlayacak diye bir zorunluluk yoktur, ayarları doğru yapıldıktan sonra en hesaplı çelloyla da çalabilirsiniz fakat en hesaplı çelloyu tercih etmek yerine eğer bu hobiye, bu müzik aletine, çelloya gönül verdiyseniz çok da ucuza kaçmamanızı öneririz. Eğer keyif almak için bir şey yapıyorsanız keyif alacağınız bir çello seçmek daha doğru olacaktır.

En ucuz viyolonsel ne kadardır?

18.03.2015 tarihinde en hesaplı çellonun fiyatı ortalama olarak 300 dolar civarındadır ve fiyatları çellonun kalitesiyle doğru orantılı artmaktadır.İlk zamanlarda kaliteli bir çelloyla başlangıç seviyesinde bir çellonun sesini ayırt edemeyebilirsiniz ancak zamanla ucuz bir çello sizi tatmin etmeyecek üst düzey bir çello almak isteyeceksiniz.Bu yüzden orta segmentten bir çello almanızı veya 2. El kaliteli bir çello almanızı tavsiye ederiz.

Bulabileceğimiz çello markaları neler?

Piyasada bir çok farklı marka ve modelde çello bulunmaktadır. Hesaplı, hatta en ucuz diyebileceğimiz çelloların bir çoğu aynı fabrikalarda üretilmektedir ve üretim sonrasında çelloları satın almak isteyen firmaların markaları çellolara basılmaktadır. Çelloyu yaptırıp markasını bastıran firma kendi reklam ve fiyat politikası doğrultusunda bir fiyat belirlemekte ve çelloyu satışa sunmaktadır. Çello satın alırken birbirine çok yakın fiyatlı hesaplı çellolara bakarken 2 çello arasında kaldığınızda iki çello da aynı fabrikada üretilmiş fakat farklı markalar basılmış çellolar olabilir.

1.İyi birçellobana ne kadara mal olacak?

Yeni başlayanlar çello fiyatlarına baktıklarında, karşılarına çıkan yüksek fiyatlardan korkabilirler. Ortalama modellere baktıklarında bile yaklaşık $500 gibi rakamlar görmeleri çok olasıdır.

Tabii ki bunun yarı fiyatına da modeller bulunabilir ancak verim elde etmeniz çok zordur. Bu enstrümanların problemleri kontrplaktan kesilip şekillendirilmeleri, uygun olmayan koşullarda parçaların yapıştırılıp montajının tamamlanması, ve akord anahtarlarının(tuning peg) kalitel iolmamasıdır. Bir sigara kutusunun üzerinden paket lastiğiyle çıkan sesle bunun arasında pek de bir kalite farkı bulamazsınız açıkçası.

Yaklaşık $40’a birarşe(bow-yay) satın alabilirsiniz ancak bunun yerine Brazilwood veya Pernambuco ağaçlarından elde edilen yaylar ihtiyaçlarınıza çok daha iyi cevap verir ve kullanımı uzun ömürlüdür.

İyi bir çello,ladin ağacı kerestesinden el oyması olarak imal edilmelidir. Kontrplak kesimi veya makine yapımı olmamalıdır. Bunlar ses kalitesini ciddi anlamda negatif etkilerler. Enstrümanın dikkatlice ve uygun yapıştırıcı çeşitleri ile imal edilmesi gerekir. Son aşamada hassas bir cilalama işleminden sonra, enstrüman göz zevkine hitap edecek hale gelir.

Çellonun sapı ve akord anahtarı enstrümanın demirbaşlarıdır ve abanoz veya gülağacından yapılmış olmaları önemlidir. Daha ucuz ağaçlardan yapılan saplar genellikle siyaha boyanmış şekilde satılırlar. Böyle kötü bir enstrümanda düzgün bir teknikle çalmayı öğrenmek neredeyse imkansızdır.Özellikle sol elinboyanan sap ile teller arasındaki ekstra titreşimden etkilenmesi işinizi çok zorlaştırır. Ayrıca pozisyon değiştirirken de benzer sorunlar yaşarsınız.

Akord anahtarı kesinlikle abanoz ağacından yapılmış olmalı ve hassasiyetle yerleştirilmelidir. Aksi takdirde cihaz akordtutmaz, tonu sürekli kayar. Enstrüman sapının açısı, çello burgusu ile sapının düzeni, vida somunlarının mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş olması, eşiği(köprüsü), vetellerin sap boyunca gelen uzunluğu çellodaki en önemli faktörlerdir. Bunlar, biruzman, expert tarafından yerleştirilmelidir yoksa enstrüman çalınamaz hale gelir.

Köprü en uygunağaçtan, dokusuna uygun ve gerektiği şekilde, düzgünce kesilmeli ve çellonun göbeğine özenle yerleştirilmelidir.Çellonun içinde, soundpost ve bassbar denilen iki parça bulunur.Bunların enstrümana yerleştirilme, yapıştırılma biçim ve teknikleri çok önemlidir.

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.