Çello Satın Alacaklara Önemli Öneriler

Aldığınız çello eğitimini evde düzenli çalışmalar ile devam ettirmek için enstrüman sahibi olmanız gerekmektedir.Alanında uzman eğitmenlerimizin görüşleri alınarak yazdığımız bu yazıda sizlere sıfır ve ikinci el çello alımında yardımcı olacak bazı noktalara değindik. Bu yazı kapsamında daha detaylı bilgi sahibi olacabileceğiniz gibi aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları her zaman bize iletebilirsiniz.

Çello Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

İşçilik, ağaç kalitesi önemli tona etkisi olan en önemli bileşenler

  • Alacağınız çellonun kalitesi, yapımında kullanılan ağaç türüne, iç ve dış aksamlarda kullanılan malzemelere ve enstrumanın işçiliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden çello satın alırken bu özellikleri göz önünde bulundurup, tercihimizi bu yönde kullanmamız bizim lehimize olacaktır. Bu yazımızda bu alanlarda olabildiğince detay bilgiler verdik. Çello kursu İzmir sitemizde bulunan ve öğretmenlerimizin yorumları alınarak yazılmış bu yazımızda çello dersine başlayacakların alması gereken çellolar hakkında çok detaylı bilgilere yer verdik.

çello-fiyatları0Tercih edilen ağaçlar

  • Çellonun ön kapağının yapımında genellikle ladin ağacı kullanılmaktadır. Arka yüzü, kenar ve boyun bölümleri içinse ideal ağaç türü akçaağaç olarak belirlenmiştir. Geri kalan tuşe, burgu ( kulaklar) içinse abanoz vb. ağaç kullanılmaktadır. İyi olarak nitelendirilebilecek çellolar genellikle bu ağaç çeşitleriden yapılmaktadır. Ancak zamanımız koşullarından çello fiyatlarını aşağı indirmek için bu ağaçlar yerine farklı tarzda birçok ağaç çeşidi çello yapımında kullanılmaktadır.

Çello alırken bütçenizi neye göre belirlemelisiniz ?

  • Çello çalmakla profesyonel olarak ilgilenmiyorsanız , şuan çello sizin için hobi ise çok yüksek bütçeler ayırıp, pahalı bir çello almanıza gerek yok. Müzik aletleri piyasasında başlangıç çelloları olarak geçen ve çello dersine yeni başlamış olanlar için tını olarak tatmin edici seviyede bulunan pek çok çello işinizi görmeye yetecek ve sizi uzun süre boyunca idare edecektir.

Hangi yaş grubu hangi boyutta çello ile başlamalı ?

  • Çello alınacak kişiye bağlı olarak çello boyutları farklılık gösterebilir. Bu yüzden çello alacak kişi çellonun boyutlarına da dikkat edilmelidir. Yaş gruplarına uygun çello bulunup, çello çalımına uygun boyda bir çelloyla başlamalıdır. Ardından bir diğer konuya karar vermeniz gerekmektedir. Alacağınız çello el yapımı yoksa fabrikasyon bir çello mu olacak?

Fabrika üretimi çello mu yoksa el yapımı olanlar mı ?

  • El yapımı ve fabrikasyon çellolar arasından tını olarak, kalite olarak çok büyük fark vardır. Ancak el yapımı ve fabrikasyon çello arasında fark çok olduğu gibi fiyat farkı da bir o kadar çok olacaktır. Bu yüzden eğer hobi aşamasındaysanız, çello kursuna yeni başladıysanız, sizi idare edecek bir fabrikasyon çello almanız daha uygun olacaktır. Ancak sürekli ilerlemeyi düşünüyorsanız ve el yapımı bir çello almak istiyorsanız. Bütçenizi biraz yüksek tutmanız gerekecektir. Eğer çello satın alacaksanız ve aklınız karışıksa, kurnaz satıcılara kanmamak istiyorsanız çello kursumuza başvurarak ve çello dersi İzmir sitemizde bulunan makaleleri okuyarak konuda hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Çello hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve enstrümanınız daha yakından tanımak için çello kursu İzmir bağlantısına tıklayarak sitemize ulaşabilir çeşitli etütler, çalışma programları ve çello hakkında okumanız gereken diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.