Çello Nasıl Satın Alınır?

Telli enstrümanlar satın almak konu olduğunda, müzik mağazalarının karmaşık ve tehlikelerle dolu bir orman olduğunu düşünüyor olabilirsiniz… İşte, o karmaşık ormanda kaybolmamanız için birkaç ipucu!

Çello satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Çello eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmek için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Çello Kalitesinin Ve Sesinin Yeterince İyi Olduğunu Nasıl Bilebilirim?

– Her şeyden önce, ilk enstrümanınızı seçerken bir profesyonele danışmanız gerekir. Ya bir müzik öğretmeni ya da çello hakkında külliyatlı bilgiye sahip iyi bir müzik mağazasının yardımı, bilhassa ilk aşamada oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra paranızın karşılığını en iyi şekilde nasıl alacağınızı belirlemenize yardımcı olabilirler.

– Mümkünse farklı çelloları denemek için bir yaylı çalgı mağzasına gitmek her zaman iyi bir fikirdir. Çevrimiçi incelemeleri okumayı ve belki diğer müzisyenlerle konuşmayı da unutmayın.

İlk Çellom İçin Ne Kadar Para Harcamam Gerekiyor?

150-400 dolara yepyeni bir çello alabilirsiniz, ancak başlangıçta çok az para harcamak, müzik çalışmalarınızı geri tepebilir. Daha ucuz enstrümanların çalınması daha zordur, bu da cesaretinizin kırılmasını ve enstrümanın bırakılmasını kolaylaştırır. Ses, pahalı olmayan bir enstrümanda genellikle zayıftır.

– İyi bir başlangıç çello için yaklaşık bin dolar ödemeniz gerekecek. Bu, kasa, yay ve reçineyi de içermelidir. Bunun da ötesinde, ekstra teller, partisyon ve nota sehpası almak isteyebilirsiniz.

Kiralamalı Mıyım Yoksa Satın Mı Almalıyım?

– Uzun yıllar çalacağınızı düşünüyor musunuz, yoksa birkaç hafta sonra bırakma ihtimaliniz var mı? Bir çello satın almak büyük bir yatırım olduğu için, neredeyse hiç çalmadığınız bir enstrümanı yeniden satmak zorunda kalırsanız, kiralamanın maliyetini kaybedeceğiniz maliyetle karşılaştırmanız gerekir. Çoğu dükkan, değerine bağlı olarak yeni bir çello kiralamak için ayda en az 40 dolar ücret alır.

—Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bir tane almaya karar verirseniz ve bir gün satmanız gerekirse, çelloların değerinin bir o kadar da değer kaybetmemesidir.

İnternetten Çello Satın Almak Konusunda Endişelenmeli Miyim?

—Çevrimiçi işletmelerin yorumlarını okuyun ve güvenebileceğiniz birini seçin. Gelecekte daha kaliteli bir cihaz istemeniz durumunda esnek bir iade politikasına sahip olduklarından emin olun ve yükseltme politikalarını sorun.

-İşletme sizin için çelloları test edip size bir karşılaştırma videosu gönderebilir mi? Çello size göndermeden önce dikkatlice kuruyorlar mı? Bunlar, özellikle başlangıç seviyesindeyseniz ve fazla bilginiz de yoksa sorulması gereken önemli sorulardır.

Çocuğumun başlamak için ne kadar büyük bir çelloya ihtiyacı olacak?

—Çellolar farklı boyutlarda gelir. 4/4 tam boy bir çello olup 5 fitten(154,4 cm)  uzun çellistler için uygundur. Ayrıca bazen daha küçük boyutlu yetişkinler tarafından kullanılan 7/8 boyutunda bir çello vardır.

—Diğer yaygın boyutlar 3/4, 1/2, 1/4 ve 1 / 8’dir. Genellikle 4,5-5 fit boyundaysanız 3/4 çello ve 4-4,5 fit boyundaysanız 1/2 boy çello çello gerekir. Ancak bunlar sadece yaklaşık ölçümlerdir. En iyisi, çello çalmayı bizzat denemektir.

Çellonuzu satın aldıktan sonra ikinci adım olan Çello Eğitimi yazısı için Buraya Tıklayarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çello satın almak özellikle yeni başlayan biri için oldukça soru işareti barındıran bir adımdır. Deneyerek almak son derece önemlidir. Daha ayrıntılı bilgiler ve tavsiyeler için Ücretsiz Enstrüman Satın Alma Rehberliğimiz yararlanabilirsiniz. Rehberliğimizden ücretsiz bir şekilde yararlanmak için bizi aramanız yeterli. Buraya Tıklayarak Bize Ulaşabilirsiniz.