Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Çello-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Çellonun Akort Dizilimi

– Çello Nasıl Akort Edilir?
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Çello Nasıl Akort Edilir?” isimli yazımıza geçiş yapmadan, çelloyla ilgili genel bilgileri içeren çello yazımıza sizi davet etmek isteriz; Çello hakkında bilinmesi gereken en önemli şeyler.


Çellonun Akort Dizilimi

Çello telleri notaları pesten tize doğru Do – Sol – Re – La ‘dır. Çelloyu akort ederken piyano yardımı ve kulağınıza güvenerek akort edebileceğiniz gibi cello tuner kullanarak da akort edebilirsiniz. Cello tuner kullandığınızda karşınıza latif harfleri çıkacaktır. Çellonun tellerinin sırası ile Latin harf karşılıkları Do – Sol – Re – La –> C – G – D – A ‘dır.

Ayrıca bu yazıyı okuduktan sonra, çelloyu daha da rahat akort etmek için sizi çello akordu videomuzu izlemeye davet ediyoruz, çello akordu videomuza buradan ulaşabilirsiniz;
Çello Nasıl Akort Edilir ( En Kolay Yolu )

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello akordu için öncelikle çello tellerinin nota değerlerinin bilinmesi gerekir.  Çello tellerinin nota değerleri inceden kalına doğru sırasıyla La (A), Re (D), Sol (G), ve Do (C) şeklindedir. Akort programlarında daha çok bu notaların parantez içerisinde belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Çello akordu için her tel sırasıyla nota değerine çekilmelidir. Telin nota değerine çekilmesi içinse başka bir enstrümandan karar sesi alınmalıdır. Karar sesi alındıktan sonra akort edilecek tel parmak ile çekilerek telden ses çıkartılmalıdır. Eğer telden çıkan ses karar notasına göre kalınsa burgu çevrilerek tel gerginleştirilmeli; eğer telden çıkan ses karar notasından ince ise burgu ters yöne çevrilerek tel gevşetilmelidir. Bu şekilde tüm teller tek tek akort edilmelidir.

Akort işlemi bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Tellerin akortlarındaki küçük farklılıklar ise çellonun kuyruk bölümünde yer alan fix adlı parçalardan ayarlanmalıdır. Fixler çevrildiğinde teller burgularda olduğu gibi gerginleşir veya gevşer. Ancak bu ayar burgulara göre çok daha hassas bir ayardır.

Eğer çelloda parmak pozisyonlarını ve notaları da öğrenmek istiyorsan, bir çello sever olarak bu yazıyı da okumalısın, kesinlikle çok faydasını göreceksin; çelloda notalar ve parmak pozisyonları


Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.