Çello Kursu İzmir Bilgileri

Çello kursu izmir şeklinde arama yapıp, çello kursu almak isteyen bireyler için çello kursu ve çello hakkında çok faydalı bir çello kursu yazısı. Yazıda çelloya dair çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çello tarihi bakımından çok eskiye dayanan oldukça köklü bir enstrümandır. Klasik müzikle bağdaşan çello günümüzde rock’dan popa pek çok müzik türünde baş enstrüman olarak kullanılmaktadır. Ancak çellonun gelişiminde klasik müzik ve oda müziğinin yeri yadsınmayacak kadar fazladır.

Çello perdesiz bir enstrümandır. Bu bakımından çalması zor olduğu söylenir. Perdeli enstrümanlara göre çalması daha zor olduğu su götürmez bir gerçektir ancak çalınmayacak kadar zor bir enstrüman değildir. Disiplinli ve azimli bir çalışmayla çalınması oldukça kolay olacaktır. Çellonun zorluğunun yanı sıra diğer perdeli enstrümanlara göre avantajlı yanları da bulunmaktadır. Perdesiz bir enstrüman olması bakımından sesleri doğru çıkarabilmek için verilmesi gereken sesler zamanla ezberlenmektedir. Bu sizin kulağınızı geliştirerek müzikal açıdan daha verimli olmanızın önünü açacaktır.

Çelloyu doğru ve verimli çalabilmek için daha çelloyu elinize almadan yapacağınız pek çok önemli işlemler vardır. Bunlardan en önde geleni doğru bir çello temin etmektir. Çello alırken dikkat etmeniz gereken bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları üst ve alt eşiğin düzgün olmalıdır. Bunu anlamak için çelloyu denerken tellerden her birini her bir noktada kontrol ederek seslerin net ve temiz çıktığından emin olmalısınız. Çello fiyat yelpazesi oldukça geniştir. 200 liradan 20.000 liraya kadar pek çok çello vardır. Başlangıç seviyesinde ki çellolar orta halli ve alınabilir çellolardır. Konservatuar düzeyi olmak için ise kendinizi geliştirdikten sonra el yapımı yüksek maliyetli çellolara yönelebilirsiniz.

Doğru çello seçimini yaptıktan sonra ilk eğitimlerinize başlayabilirsiniz. Çelloda başarılı bir grafik elde etmek istiyorsanız programlı ve disiplinli çalışmanın büyük önemi vardır. İlk olarak çello tutuşu ve duruşunuz ele alınmalıdır. Doğru tutuş ve oturuş çello çalmanın temelini oluşturmaktadır. Doğru açıyı yakalayamadığınız taktirde çelloda verimli bir ilerleme kaydetmeniz oldukça zordur. Daha sonra yay çekme işlemleri uygulanır doğru yay çekmeden sonra parmak egzersizleri ve sağ – sol el koordinasyonu için egzersizler yapılmaktadır. Bu çalışmalar temel egzersizlerdir. Bu egzersizlerin tam anlamıyla eksiz olması çok önemlidir. Çello çalmanın temelini atan bu egzersizler ne kadar temiz olursa ilerleme de o kadar başarılı olur

Çello çalmayı etkileyen önemli unsurlardan birisi de çellonun bakımıdır. Çellonun bakımlı olması hem net sesler vermenize olanak sağlarken hem de çellonun ve tellerin ömrünü uzatarak kaliteli ses elde etmenizin önünü açacaktır.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.