Çello Etütlerini Hızlı Öğrenmek İçin Gereken Adımlar

Hepimiz çello çalarken “rahat olmamız” gerektiğini biliyoruz. Sadece doğru notları uygulamamız gerektiğini biliyoruz, yanlış olanları değil. Yavaş antrenman yapmamız gerektiğini biliyoruz. Hem duruş hem de enstrümanı tutuş pozisyonlarımızın doğru olması gerektiğini biliyoruz. Biliyoruz, biliyoruz…

Çello kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Bütün bu şeyleri bilmek ne yazık ki işlerimizi çok kolaylaştırmıyor. Aksine ortaya daha büyük bir sorun çıkarıyor. Sorun şu ki, notları öğrenirken düşünmeniz gereken çok şey var, bir kısmı anın sıcağında kayboluyor ve farkına varmadan, rahatlamanız gerektiğini bilirken aksine daha da geriliyorsunuz. 

Bu nedenle, biz de bu yazımızda sizlere bir nota etüdü çalışırken atmanız gereken doğru adımları kısaca anlatmak istedik. Hazırsanız başlayalım. 

Birinci Adım 

İlk olarak tabi ki çalışmanız gereken ya da çalışmayı istediğiniz etüdün bir bölümünü belirleyin. Eğer uzun soluklu bir etüt ise başlangıçtaki ilk bölüm bu iş için ideal olan olabilir. 

İkinci Adım 

Daha sonra bu egzersizi normal hızda fakat adım adım çalmayı deneyin. Bu deneme sırasında hem duruş pozisyonunuza hem parmaklarınıza hem de doğru notalara doğru şekilde basmaya özen gösterin. Ve asıl unutmamanız gereken şey bunu yaparken bir süre de ara vermeniz gerektiğini unutmamanız. 

Üçüncü Adım 

Dinlenme sırasında da yapmanız gereken en önemli şey, notadan notaya nasıl geçeceğinizi planlamaktır. Parmaklar ve yay darbesi için en verimli, en az zahmetli hareket nedir? Ellerin ve kolların mı? Oynarken kötü bir duruşa düşmemek için neler yapabilirsin? Çalma sırasında doğru nefes alıyor musun?

İşte bu çalışma tekniğinin en önemli noktası da bu üçüncü adımdır. Eğer bu adımı verimli bir şekilde geçirirseniz hatalı bir çalışma yapıyorsanız bile bunu fark etmeniz ve düzeltmeniz kaçınılmazdır. 

Bu uygulamanın yavaş çalma tekniğine göre en verimli yanı ise, hem parmak hem de bilek hareketlerinin çalmanız gerektiği hızda olması fakat aralarda durup düşünmek için kendinize zaman ayırmanız ve hataları görebilmenizdir. Bu nedenle bu uygulama size hızlı adımlar atmak konusunda son derece yararlı olacaktır.