Çello Çalıştıktan Sonra Bedeninizi Soğutmak

İzmir Çello Dersi ailesi olarak bugün sizler Çello Çalıştıktan Sonra Bedeninizi Soğutmak konusunu ele alacağız.. Hepimizin bildiği gibi bir spor branşıyla ya da müzikal bir enstrümanla ilgileniyorsak performanslardan, etütlerden ya da derslerden önce ısınma çalışmaları yapmamız gerekmektedir. Ancak çoğumuzun atladığı şey çellomuzu elimize alıp ısındıktan sonra çalmaya başladığımız gibi çellomuzu elimizden bırakmadan önce de soğuma çalışmaları yapmamız gerektiğidir. Peki çello çalıştıktan sonra bedeninizi soğutmak neden önemlidir? 

Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda çello çalmaya yeni başlayanlar için de, yıllardır çello çalanlar için de çello çalıştıkta sonra bedeninizi soğutmanın önemi ve kolay yollarından bahsedeceğiz. 

Çello Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Çello Çaldıktan Sonra Soğumak Neden Önemlidir

Soğuma ve esneme, yaralanmayı önlemek için ısınmak kadar önemlidir. Isınmanın işlevinin bedeni ve zihni yorucu bir antrenman seansı için hazırlamak olduğu durumlarda, soğuma yavaş yavaş antrenman aktivitesini bırakmalı ve vücudunuzu antrenman öncesi bir duruma getirmelidir.

Soğuduktan sonra hafif bir germe rutini, yoğun aktiviteden sonra kaslarınızın iyileşmesine de yardımcı olacaktır, ancak burada çok önemli bir kilit noktası vardır. Aşırı gerilmenin tam tersi bir etkisi olabileceğini de unutmamanız gerekir.

Çello Çalıştıktan Sonra Soğuma Nasıl Yapılır

Çello çalışmak için bir saatiniz de koca bir gününüz de olsa çalışma sonrası bedeninizi soğutmak için bir süre ayırmanız gerektiğini artık biliyoruz. Peki bu soğuma aktivitesi nasıl yapılabilir?

Aslında çalıştığınız rutine göre değişen ve farklılık gösteren birkaç soğuma metodu vardır. Bu metotlar da çalıştığınız egzersize ya da parçaya göre değişiklik gösterir. 

Örneğin eğer bir yay egzersizi yapıyorsanız doğal olarak düşük metronomlardan başlayıp gittikçe hızlanan ve sizi zorlayan bir rutin uyguluyorsunuz demektir. Bu durumda soğuma egzersiziniz sırasında aynı işlemi terse çevirmek gerekir. Yani yüksek metronomda başlayan bir egzersizi giderek düşük metronomlarla çalarak kaslarınızı gevşetmeye başlayabilirsiniz. 

Aynı şekilde bir parça çalıştığınız zaman da parçanın bir bölümünü ya da tamamını yavaş yavaş metronom düşürerek çalmak size çello çalışması sonunda ihtiyacınız olan kas gevşemesini ve soğumayı sağlayacaktır. 

Yaklaşık on dakika sürmesi gereken soğutma seansınızın sonunda ayağa kalkın ve uyandıktan hemen sonra olduğu gibi kollarınızı başınızın üstünde uzatın. Germe oldukça içgüdüsel bir aktivitedir. Hangi kasların en çok ihtiyaç duyduğunu bileceksiniz. Genellikle bilekler, ön kollar, omuzlar ve boyun yumuşak germe hareketlerinden yararlanır. Ancak buradaki anahtar kelime nazikliktir.

Ayrıca egzersiz seansınız sırasında kaslarınızdan herhangi birinde gerginlik oluştuğunu fark ederseniz, birkaç dakika boyunca derin ve yavaş bir şekilde germek ve nefes almak için ayakta durmak da çok iyi bir fikirdir.