Çello Çalarken Doğru Yayı Seçmek

Çello çalmayı öğrenmeye başladığınız zaman karşınıza karar vermeniz gereken birkaç tane soru işareti çıkacaktır. Bu soru işaretleri doğru bir eğitmen buldum mu? Doğru bir kurumda ders alıyor muyum? Doğru çelloyu aldım mı… Gibi uzayıp giden soruların arasında bir tanesi de doğru çello yayına sahip olup olmadığınızdır. 

Çello çalarken en efektif kullandığınız, olmazsa olmaz parçalardan biri tabi ki çello yayıdır. Yay tellere sürtünerek ses üretmenizi ve bu seslerin anlamlı melodilere dönüşmesini sağlar. Bu nedenle hangi çello yayına sahip olduğunuz, özelliklerinin ne olduğu son derece önemlidir. 

Biz de bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için çello çalarken doğru yayı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceledik. Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

İyi Bir Çello Yayı Nasıl Anlaşılır?

Çello çalıyor olabilirsiniz, ama belki de öğretmeniniz daha iyi bir yayınızı daha iyi bir yaya yükseltmenin zamanı geldiğini söyledi. Sorun şu ki daha iyi bir yay ne demek bilmiyorsunuz. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Daha iyi bir yay, daha yüksek bir işçilik kalitesine sahip olan, kurbağadan uca daha iyi bir ağırlık oranına sahip olan, ilerleyen teknikleri daha kolay çalmanıza izin veren ve en önemlisi, daha net, daha güzel bir ton üretmenize yardımcı olan bir yaydır.

Sıfır Bir Yay Mı İkinci El Bir Yay Mı?

Enstrümanların aksine, yaylar kullanıldıkça sesleri oturmaz ve gittikçe yıpranırlar. Bu nedenle eğer dünya çapında kalitesini tescillemiş bir marka almıyorsanız ve eğer bütçeniz izin veriyorsa sıfır bir yay almak her zaman daha avantajlıdır. 

Tabi ki bunun için uygun bir yay ve uygun bir bütçe de yaratmanız gerekmektedir.

Hafif Bir Yay Mı Ağır Bir Yay Mı?

Daha ağır bir yay veya daha hafif bir yay hissini sever misiniz? Emin değilseniz, kesinlikle ikisini de deneyin.

Çoğu insanın diğerine göre bir tercih vardır. Çoğu yay yaklaşık 78-85 gram ağırlığındadır. Bu ağırlık kabul edilen ortalama yay ağırlığıdır. Bu nedenle, bu aralığın dışında bir tane bulursanız, onu bu kadar hafif veya ağır yapan şeyi kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Ucun çok ağır olması, kurbağanın çok ağır olması veya çubuğun çok kalın olması bu ağırlığın sebebi olabilir. Ve eğer bu doğruysa, yay muhtemelen daha gelişmiş yay tekniklerinden bazılarını çalmanıza yardımcı olmayacaktır.

Tabi ki bunun dışında yine bütçenize, estetik anlayışınıza göre karbonfiber ya da ahşap bir yay da seçebilirsiniz. Bu seçim genellikle çalmak istediğiniz türe ve ayırmak istediğiniz bütçeye göre belirlenmektedir.