Çello Çalarken Bir Kediden İlham Almak

Çello çalmak pek çok açıdan bedensel kontrolünüzün çok iyi olmasını gerektirmektedir. Örneğin doğru bir oturma pozisyonu ya da doğru bir bacak duruşu bizim için son derece önemlidir. 

Bir diğer açıdan baktığımızda her iki elinizi de iyi ve kontrollü olarak kullanmanız gerekir. Sağ el ile arşeyi iyi kontrol etmek ve sol ele notalara düzgün bir şekilde basmak gerekmektedir. 

Peki nedir bu düzgün basmak? Bu konuda belki de bize en çok yardımcı olacak şey bir kediyi gözlemlemektir. 

Çello kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kedinin Adımlarını İzleyin

Bir kedinin yürüyüşüne dikkat ettiniz mi hiç? Her bir adımı kontrollü ve tam olarak olması gerektiği gibidir. Patileri yere çok sert basmaz ama bir diğer yandan da patilerini sürüyerek yürümez. Devinim sabittir. Tıpkı çello çalarken parmaklarınızın hareketlerinin olması gerektiği gibi. Damgalama ya da vurma olmaksızın parmaklarınız her bir notaya tam olması gereken güçte basmalıdır. 

Kedi Patileri Parmaklarınıza İlham Verebilir

Kedilerin adımları sol el parmak hareketimiz için harika bir ilham kaynağıdır. Pek çok çellist, klavyeye gerçekten gerekenden çok daha fazla güç ve hız ile “vurmanız” gerektiğini düşünüyor. Bir çok yöntem kitabı, parmakları “küçük çekiçler” olarak düşünmeyi öneriyor fakat bu estetikten uzak ve çalmayı zorlaştıran bir yöntemdir. 

Bunun yerine, bir kedinin yürüyüşünün dolambaçlı, çevik güzelliğini hedefleyebildiğimizde ekstra perküsyon sololarını çok daha kolay repertuarımıza ekliyoruz?

Daha Narin, Daha Kesintisiz

Parmaklarımızı küçük çekiçler gibi kullanıp her bir notaya vurmak yerine, tıpkı kedinin halının üzerindeki hareketleri gibi narin fakat kesin ve düzenli adımlar atmak son derece önemlidir.