Çello Çalarken Bedeninize Hakim Olmak

Çello çalmak müziğin en estetik uğraşlarından biridir. Hem enstrümanın duruşu hem beden formunuz çello çalarken kusursuz bir uyum içimdedir. Ancak bazı zamanlarda çello çalarken bedenimiz istemsiz bazı hareketlerde bulunur. Ve bu hareketler hem çello çalmamıza hem de bedensel sağlığımıza engel olabilir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için çello çalarken bedeninize hakim olmak için neler yapabileceğinizi kısaca anlatacağız. Eğer siz de çello çalarken bedeninize hakim olmak ve doğru bir salınıma sahip olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kendinizi İzleyin

Çello çalarken bedeninizin istemsiz hareketleri olduğunu ve bunun çalma kalitenize etki ettiğini fark ettiniz mi? Bu durumda aynanın önünde oturun ve zorlu bir pasajı, hareketlerinizin bozulduğu noktaları çalın ve bilinçsizce başınızı, kollarınızı, omuzlarınızı, kollarınızı, yüzünüzü, çenenizi, bacaklarınızı, sırtınızı vb. hareket ettirip germediğinizi fark etmeye çalışın.

Bütün istemsiz ve çalmanıza engel olan hareketleri fark ettikten sonra yapmanız gereken şey bir sonraki adıma geçmektir. Bir sonraki adım, fark ettiğiniz hareketleri doğal hareketlerle değiştirmek ve istemsiz yapılan hareketleri ortadan kaldırmaktır. 

Ayna Karşısında Tekrar Çalın

Ayna karşısına geçip bedensel formunuzun bozulduğu pasajları ya da notaları bulduktan sonra yapmanız gereken şey daha basittir. Fakat bunun için aynı pasajı tekrar tekrar çalmaya hazır olmanız gerekmektedir.

Bir sonraki adıma başlarken çelloyu tekrar aynanın karşısına geçip çalmaya başlayın. Ancak bu kez hareketlerinizi kontrol ederek ve istemsiz hareketleri fark ettikçe kaçınmaya çalışarak pasajı çalmaya devam edin. Bir süre sonra bu yeni kas hareketleri kas hafızanıza yerleşecek ve düzenli bir çalma sırasında size eşlik etmeye başlayacaktır. 

Doğal Hareketleri Silmeye Çalışmayın

Unutmayın, bir heykel gibi çalmaya çalışmıyorsunuz. Müzikal duygularınıza cevap verdikleri sürece diğer bedensel hareketlere sahip olmak iyidir. Başka bir deyişle, parmaklarda başlatılan dürtüleri hissediyorsanız ve sadece müzikal sesinizi takip ediyorsanız, herhangi bir duyarlı hareket iyidir ve teknik olarak müdahale etmeyecektir.

Parmaklarınızdaki her şeyi hissetmeye hakim olduğunuzda ve müzikal dürtülerinizi takip ettiğinizde, vücut doğal olarak doğru hareketleri yapacaktır.