Çello Çalarken Başparmağın Doğru Pozisyonu

Çello çalarken en önemli noktalardan biri her iki el pozisyonlarının da doğru olmasıdır. Eğer doğru pozisyonlarla çalışmazsanız yaptığınız etütler ve pratikler verimli olmak konusunda sizi tatmin etmemeye başlar. Diğer bir yandan ağrılar ya da farklı zorluklar yaşarsınız. 

Bu nedenle biz de sizler için çello çalarken başparmak konumu konusunda bazı önemli detaylar anlatacağız. Hazır mısınız? O halde okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Çok Fazla Bastırmak Gerekli Midir?  

Çello çalarken en önemli noktalardan biri olan başparmağı doğru şekilde, yani içbükey bir şekilde kullanmak son derece önemlidir. Bazı öğrenciler, acemilikten ya da yanlış etütlerden dolayı başparmaklarını sürekli olarak sert bir şekilde bastırırlar. Ancak bu gerekli değildir. Çello çalarken başpamağın doğru güç ile bastırılması son derece önemlidir.

Bu, hem güç tasarrufuna hem de uzun vadede oluşabilecek sakatlıkların önüne geçilmesine etki edecek son derece önemli bir faktördür. 

El Tabanları Düz Olmalı 

Çello çalarken başparmağımızın doğru konumda olması için önemli bir diğer etken de el tabanlarının doğru konumlandırılmasıdır. El tabanları düz ve doğru pozisyonda olduğunda başparmak da otomatik olarak doğru konuma geçecektir. Bunu düzenlemenin en kolay yolu ise başparmak pozisyonunu şekillendirmek için başlangıç noktası olarak, başparmağınızı elinizle birlikte hafifçe vurmaktır.

Başparmağın İpe Dokunan Kısmı Mafsalın Yan Tarafıdır.

Başparmak ve tel arasındaki temas noktaları bireylere göre büyük ölçüde değişir, çünkü insanların elleri birbirinden çok farklı şekil ve yapıda olabilir. 

Fakat, yine de genel bir kural olarak, başparmak pozisyonunda çalmaya başladığınızda, başparmağınızı aynı anda iki dizeye yerleştirmek iyi bir fikirdir. Çoğumuz için, küçük resmin yan tarafındaki alt perdeli dizeye ve tırnak yatağı ile mafsal arasında bir yerde bulunan yüksek perdeli dizeye dokunmak en iyisidir. 

Bilek Genellikle Düz ve Yumuşak Olmalıdır.

Çello çalarken bilek her zaman, hafif bir şekilde düzleştirilmelidir. Herhangi bir şekilde düz veya sert ramrod değil, sadece ön kol ile uyum içinde rahat bir pozisyon yaratılmalıdır. Bileğinizin uzun süre bükülmüş bir pozisyonda sıkışması iyi değildir.