Çello Çalarken Baş Parmak Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Çello çalarken notaları, gamları ve müzik teorisini bilmek kadar önemli bir diğer nokta da doğru parmak pozisyonlarını bilmek ve bunları çalarken doğru uygulamaktır. İnsan bedeniyle bir bütün içinde çalınan çelloda buna dikkat etmezseniz gereksiz acılara ve hatta sakatlanmalara bile neden olabilirsiniz. 

Bu nedenle biz de bugün sizler için Çello çalarken en önemli noktalardan biri olan başparmak pozisyonu hakkında bilmeniz gereken dört kuralı kısaca sıralamak istedik. Çello çalarken efektif olarak kullandığımız başparmağımızı doğru konumlandırmak ve doğru oynatmak bize daha hızlı ve güvenli bir gelişim sağlayacaktır. 

Eğer siz de çello çalarken başparmak pozisyonunun nasıl doğru konumlanacağını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kural 1: Bilek Pozisyonu  

Çello çalarken başparmak pozisyonunuzun doğru olması için, buna bağlı olarak bilek pozisyonunuzun da doğru olması gerekir. Aslında bu konuda kural oldukça basittir. Bileğiniz mümkün olduğu kadar düz olmalıdır. Bilek her zaman hafifçe düzleştirilmelidir. Herhangi bir şekilde tamamen kasılmış dümdüz bir bilek değil tabi ki, sadece ön kol ile uyum içinde rahat bir pozisyonda olmalıdır. Bileğinizin uzun süre bükülmüş bir pozisyonda sıkışması iyi değildir.

Kural 2: Kol Pozisyonu 

Çello çalarken doğru bir başparmak pozisyonu için bileğin olduğu kadar kolun duruşu da önem teşkil etmektedir. 

Kolun yörüngesi boyun ve başparmak pozisyonu arasında tutarlı olmalıdır. Viyolonsel öğretmeniniz size sol kolunuzu kaldırmanızı söylediğinde, bu iyi bir tavsiyedir. Çünkü çok fazla çırpmadan sizi en düşükten en yüksek pozisyonlara götürecek bir kol yükseltmesine ihtiyacınız var. Unutmayın ki gereksiz harekete gerek yok!

Kural 3: El Ve Başparmak Mesafesi

Başparmak pozisyonunun doğru olması bilmeniz gereken bir diğer şey de el ve başparmak pozisyonu arasında doğru mesafeyi sağlamaktır. 

Çoğu zaman, başparmağın ele yeterince yakın kalması gerekir, böylece gerekirse ilk parmağın oynadığı perdenin arkasında rahatlıkla hareket edebilirsiniz. 

Kural 4: Doğru Eklem Pozisyonu

Çello çalarken kesinlikle eklemleriniz esnek olmalıdır.Böylece notalar arasında geçiş yaparken parmaklarınızı hareket ettirmek çok daha kolay olacaktır. 

Kolun ağırlığını parmaklardan alt pozisyonlarda nottan nota “yürümek” için aktardığımız gibi, aynı şeyi üst pozisyonlarda da yapabiliriz. Kol ağırlığı dengesi, ön kol rotasyonu, parmak eklemlerinin esnekliği birleştiğinde sizin için kusursuz bir tekniğin ilk adımları atılmış demektir.