Çello nasıl akort edilir ve akort ederken nelerden yararlanılabilir

Sağlıklı bir müzik kulağı gelişiminin sağlanması ve çaldığınız parçaların notalarını bire bir elde etmeniz açısından hangi enstrüman olursa olsun akort edildikten sonra kullanılması en doğru olanıdır. Bu yazımızın içeriğinde ulaşabileceğiniz konu başlıkları ;

  • Çello akort sistemi nedir
  • Çello nasıl akort edilir
  • Çello akort etmek için neler kullanılabilir

Çello akort sistemi

Çello ilk üretildiği zamanlarda 5 telli ve orkestrada bas sesleri elde etmek için kullanılan bir müzik aletiydi fakat zaman içerisinde değişim ile 4 telli bir enstrüman olmuştur. Standart olarak artık 4 telli üretilen çellonun akort sistemi ;

  • Do – Sol – Re – La ‘ dır.  ( en kalın telden en ince tele doğru )

Çello ile çalınan parçaların büyük çoğunluğunda bu akort sistemi kullanılsa da bazı parçalar için başka bir akort düzenine geçmeniz gerekebilir.


Çello nasıl akort edilir ?

Çello akort etmek oldukça basittir. Siz de rahatlıkla bunu yapabilirsiniz ancak kendinize güvenmiyorsanız ve nasıl yapılacağı konusunda hala şüpheleriniz varsa çello eğitimi aldığınız kişiden size yardım etmesini istemelisiniz.

Bunun temel nedeni çello üzerindeki teller metaldir ve havanın sıcaklığına göre hatta ve hatta çellonuzu evde muhafaza ettiğiniz odanın sıcaklığa göre bile teller gevşeyebilir ve bu akort problemini o an çözmeniz gerekmektedir aksi taktirde pozisyonlarda basmaya alıştığınız yerlerden farklı sesler gelecektir.

  • Çello akordu sırasında kulakçıkları içeri doğru bastırarak çevirdiğinizden emin olun aksi taktirde sıktığınız kulakçık boşalabilir ve başladığınız yere dönmüş olursunuz.
  • Diğer bir durum ise çellonun akort tutmamasıdır. Bunun temel nedeni kulakçıkların kendini salmasıdır. Engellemek için kulakçıklar sökülmeli ve çelloya giren kısımlarını kurşun kalem ile karalamalısınız.

Çello akort etmek için neler kullanılabilir ?

Eğitim aldığınız kişi uzun süredir seslere aşina olduğundan çoğu zaman herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan akort edebilir ancak diğer yönden şunları da kullanabilirsiniz ;

Piyano yardımı ile akort

Piyano üzerinde ilgili seslere basıldıktan sonra çellonun kulakçıkları istenilen duruma göre sıkılır ya da gevşetilir. Piyanodan duyulan ses ile akort etmek akordu yapan kişinin müzik kulağı ilgili bir durumdur. Her zaman doğru sonuç vermeyebilir

Dijital tuner yardımı ile akort

En basit ve rahat seçenek olan tunerlar çellonun burgu ya da ses tahtasına takılabilir. Yayı çektikten sonra ekranında size o teli sıkmanız ya da gevşetmeniz gerektiğini gösteren bir skala mevcuttur.

Telefon için uygulama

Evinizde piyano olmayabilir ya da dijital bir akort cihazınız da olmayabilir. Böyle bir durumda başvurabileceğiniz en pratik çözüm telefonuna kuracağınız bir akort programıdır. Dijital tunerlar kadar sağlıklı olan bu programlar ile de rahatlıkla çellonunuzun akordunu yapabilirsiniz.

 

Çello kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilir ve konuşma panelinden bize sorularınızı iletebilirsiniz.