Çello Akordu Nasıl Yapılır?

Çello Hakkında Merak Edilenler : En Asil Yaylı Enstrümanı

çello nasıl akort edilmeli

Son dönemin belki den en popüler ve asil enstrümanlarından biri olan çello onlarca kişinin ilgisini çeken bir çalgıdır. Orkestradaki yeri tartışmasız olan bu enstrümanı aynı zamanda bireysel çalmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. İyi bir çellist olabilmek için düzenli çalışmanın yanı sıra çelloyu yakından tanımanız gereklidir.

Bugün çello hakkındaki ilk bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Çello nasıl akort edilir konusunda detaylı bir açıklama yaptıktan sonra neden çelloyu akort ederek çalışmak zorunda olduğunuzu anlayacaksınız.


Çello nedir : Kısa ve öz bilgiler

çello nedir

16.yüzyıl içerisinde ilk örnekleri Fransa’da çıkan çello ya da diğer adı ile viyolonsel telli bir çalgıdır. Arşe yani yayın tellere sürtmesi sonucunda çeşitli notaların elde edildiği bir enstrümandır.

Çello görünüm olarak kadın vücudunu andıran ve insan sesine en yakın ses sahip enstrüman olarak bilinmektedir. Tabi ki de diğer enstrümanlarda olduğu gibi bu enstrümanında bir atası bulunmaktadır. Viola Da Gamba adındaki bu çalgı çelloya çok benzemekle birlikte aynı zamanda üzerinde aynı gitarda olduğu gibi perdeler vardır.

Yaylı ailesinin yani çello, keman, kontrbas, viyola üyeleri şekil olarak birbirine oldukça benzemektedir. Bu ailenin en büyük ve tok sese sahip üyesi kontrbas, ardından çellodur.

Çellonun orta bölümünde sağda ve solda olmak üzere birer tane f harfine benzeyen delik bulunmaktadır. Bu delikler, çello yayı tellere temas ettiğinde içerideki havanın titreşerek dışarı çıkmasını ve akustik sesin elde edilmesini sağlamaktadır.

Dört adet tele sahip olan çello az önce de dediğimiz gibi bas seslere sahip bir enstrümandır. Bu tellerin isimleri birazdan alt başlıklar halinde detaylı olarak incelenecek olup en pes telden en ince tele doğru do – sol – re – la ‘dır.


Çello nasıl akort edilir

Çello çalacak kişilerin kendi çellolarını akord edebilmeleri önemli bir konudur, bunun için önce çello tellerinin notalarını bilmeleri gerekir.Daha sonra eğer tuner kullanarak çelloyu akort edeceklerse notaların harf karşılıklarını bilinmesi ile çelloyu akort edebilirler.

Bu yazımızda çello tellerinin isimleri, çello tellerinin notaları ve çello nasıl akort edilir konularını anlatıyor olacağız.


Çello diğer enstrümanlara göre neden daha zordur

Çello perdesiz bir enstrüman olması bakımından çalışı diğer perdeli enstrümanlara göre çalması daha zordur. Perdesiz olması yüzünden doğru notaya tam basabilmek için o sesi ve pozisyonu iyice benimseyip alışmak gerekmektedir.

çello zor mudur

Bu çalışmaları başlangıçta kavramak zor olsa da sizin kulağınızı geliştiren önemli unsurlardan biri olacaktır. Doğru sese alışmak için bol pratik yapmanız müzik kulağınızın gelişimi açısından oldukça etkili olacaktır. Ayrıca daha sonrasında başka enstrüman çalmak isterseniz geliştirdiğiniz müzik kulağı ile çok daha rahat ilerleyebileceksiniz.

Çello gelişiminde bu sesleri oturtturmak görüldüğü kadar zor değildir disiplinli çalışma ve azimle yapılması oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken adım adım gitmek ve çalışmak gerisi oldukça basit bir şekilde gelecektir.

Çellodaki sese tam anlamıyla alışabilmeniz için akordunuzun doğru olması oldukça önemlidir. Çelloyu elinize her aldığınızda akordunun tam olduğuna emin olmalısınız. Aksi halde doğru pozisyonu benimsemiş olsanız bile her bastığınızda farklı sesler elde edecek ve ayrıca gelişim süresini uzatmış olacaksınız. Tabi bir de bunun yanında kulağınız oldukça zorlanacaktır. Her enstrümanda olduğu gibi çelloda da akort hayati önem taşımaktadır. Peki çello nasıl akort edilir birlikte inceleyelim


Çello nasıl akort edilir : 60 saniyede hızlı akort

çello akort etmek

Çello akorduna başlamadan önce tellerin boş seslerinin hangi seslere sahip olması gerektiğini bilmek gerekir. Çello kalından inceye doğru boş tellerde LA – RE – SOL – DO olarak akordlanır.  Örneğin en kalın teli LA sesine göre ayarlamanız gerekmektedir.

Akordlama işlemi yapılırken öncelikle La sesini bir kaynaktan alınarak doğru olduğuna emin olunması gerekir. Bu kaynak bir piyano olabilir yada herhangi bir nota verebilen bir enstrüman olabilir. Doğru ses ulaştığınızda 5li aralıklarla bir sonraki tel ayarlanır ama bu profesyonel çellocuların yaptığı bir akordlama türüdür. Daha basit olan ve genellikle uygulanan akordlama yönteme ise tüner aletleriyle akord yapmaktır. Tuner tüm müzik marketlerinde bulunabilen bir akord yapma cihazıdır.

çello telinin notaları

Bu cihazda akord yapmanız için nota isimlerinin uluslar arası değerlerini bilmek gerekmektedir. Bunlar dünyanın her yerinde uygulanan notaların harflerle ifade edilmesidir.

Çelloda kaba akort yapımı denilen birden daha fazla ses bozukluğu olması durumunda yukarıdaki kulaklardan germe veya gevşetme işlemi yaparak yapabiliriz. Örneğin LA olması gereken teli eğer SOL veriyor ise kulakları gererek LA teline çekeriz. Bu şekilde doğru sesi yakalayabilirsiniz.

Daha sonra aşağıda bulunan fikslerle ince akord yapılmaktadır. Yukarda ki kulaklarla doğru sese yaklaştıktan sonra aşağıdaki fikslerle daha küçük akord kaçmalarını düzeltebilirsiniz. Bu şekilde teli olması gereken notasına çekerek daha verimli bir şekilde çalmaya başlayabilirsiniz.


Çello akordu yapmak : Kullanılabilecek yöntemler

Hangi enstrüman olursa olsun akort yapmak için birden fazla yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden şuan kendi başınıza yapabilecekleriniz de bulunmaktadır bir öğretmen yardımı ile yapılan yöntemlerde bulunmaktadır.

Tuner

Dijital tunerın çello üzerine sabitlenmesi ile rahatlıkla tek başınıza akort yapabilirsiniz. Ortalama fiyatı 50 tl olan bu alet yardımı ile aynı zamanda çalışırken seslere doğru basıp basmadığınızı da kontrol edebilirsiniz.

Telefon uygulamaları

Telefon için kurulabilecek onlarca tuner uygulaması vardır. Aynı dijital tunerda olduğu gibi çellonuzu akort ederken kullanabilirsiniz.

Diyapazon 

U biçiminde küçük bir araçtır. Titreştiğinde belirli frekansta ses verir. Diyapazon kullanmak için müzik kulağınızı belirli bir seviyede geliştirmiş olmalısınız aksi takdirde duyduğunuz sesin aynısını çello üzerinde yakalamak kolay olmayacaktır.

Piyano 

Çellonun tellerindeki notalar sıra ile piyano üzerinden tınlatılır. Aynı diyapazon mantığı ile akort etmek için kullanılır ancak sağlıklı bir akort etme işlemi için bir bilen ile yapılması daha sağlıklı olacaktır.

çello kursu İzmir olarak hazırladığımız bu yazı umarız tüm çello severler için faydalı olacaktır. Aklınıza takılan, merak ettiğiniz ya da çello ile ilgili sormak istediğiniz her türlü soru için bağlantıya tıklayarak sitemiz üzerindeki konuşma panelinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.