Başlangıç Seviyesinde Çalabileceğiniz Çello Şarkıları

Çello, çalmak için sayısız insanı çağıran, hem sesi hem de estetik duruşuyla kesinlikle çekici  bir enstrümandır. Her yaştan pek çok öğrenci çello çalmayı öğrenmek için çalışmaya başlar. 

Ancak, yetişkin öğrenciler bazen birçok genç öğrencinin heyecan duyduğu “kiddie” şarkılarını çalmak istemedikleri için başlangıç seviyesinde çalışacak ve keyif alacak şarkılar bulmakta zorlanırlar. 

Küçük öğrenciler için bu parçalar, çocukların bildiği basit tekerlemelere dayanan kısa ve kolay akılda kalıcı melodilerdir. Ve genellikle birçok yetişkin öğrenci bu şarkıları çalarken yeterince zorlayıcı hissetmezler.

Peki, yetişkin öğrencilerin arkadaşlarını ve ailelerini şaşırtmak için kullanabilecekleri, bu öğrencilerin çalmak istedikleri popüler viyolonsel parçaları nelerdir?

İşte başlangıçtan orta seviyeye kadar başlayabileceğiniz en popüler parçalardan birkaçının bir listesi!

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? Haydi başlayalım. 

Ode to Joy (Beethoven’s 9th Symphony)

Bu parça, öğrencilerin yay kontrolüne yardımcı olmaları ve güzel bir ton oluşturmaları için üzerinde çalışmak için harika bir parçadır. Ludwig Van Beethoven tarafından 1822-1824 yılları arasında Frederich Schiller’in “An Die Freude” şiirini kullanarak yazılmıştır. Bu, bir senfoninin en tanınmış parçalarından biridir ve Senfoni, klasik müziğin temel taşlarından biri olarak kabul edilir.

Hakaretler, dinamikler ve benzeri ayrıntıları eklemek isteyip istemediğinize bağlı olarak bu parçayı istediğiniz kadar sert veya kolay hale getirebilirsiniz. Orijinal anahtar D majördedir, bu yüzden bu parçayı F# ‘ da başlatmak, en erken yeni başlayanlar için bile çok erişilebilir hale getirir. 

Bu parça çoğunlukla D dizesine odaklanır, ancak açık bir dizeye veya G dizesindeki ilk parmağa geçer.

Amazing Grace – John Newton

Bu, içinde birkaç zorluk bulunan kesinlikle güzel bir parçadır, ancak parçaya duygu eklemeyi ve daha uzun yayları keşfetmenize gerçekten izin verebilir. Bu parça teknik olarak C majörünün anahtarındadır, ancak açık dizeleri, ilk parmağı veya dördüncü parmağı kullanacağınız için parça boyunca garip parmaklar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Dördüncü parmağınızı dikkatlice dinleyin ve uyum içinde olduğunuzun emin olun!

Zaman imzası 3/4’tür ve aslında ilk ölçümden önce üç vuruşla başlarsınız. Toplam beş vuruş uzunluğunda yarım nota bağlı noktalı yarım nota sahipsiniz, bu nedenle yayınızı sabit tutmaya ve bu uzun nota boyunca hareket ettirmeye çalıştığınızdan emin olun! Ayrıca çeyrek nota ve yarım notalarınızın dinamikleri değiştirmediğinden emin olmalısınız, bu yüzden bu şarkıda ilerlerken dikkatli olun!

In the Hall of the Mountain King – Edvard Greig

Bu, parçanın ilk kısmıdır ve bu listedeki diğer parçalardan biraz daha zorlayıcıdır. Bu özel kompozisyon, 1875’te Peer Gynt oyunu için Edvard Grieg tarafından yazılmıştır. Bu parça, dördüncü parmağın (x4) uzantılarının C dizesinde klavyedeki standart ilk konumdan daha yüksek bir konuma kullanılmasını gerektirir. Ayrıca A# ve F natural gibi başka değiştirilmiş notalara da sahiptir.

Parça genellikle daha yavaş bir tempoda başlar ve tekrarlandıkça oluşur. Zaman ayırın ve parçanın genellikle nasıl ses çıkardığını düşünün. Emin olun bunu hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz.

Game of Thrones – Ramin Djawadi

Tabi ki yetişkinler için bir çello parçası listesi bu şarkı olmadan tamamlanamazdı. G minor’un anahtarında çalınan bu parçada, Bb’leri ve Eb’leri kullanacaksınız. Çoğunlukla herhangi bir Eb çalmayacaksınız, bu yüzden geriye doğru uzantılarınız olmayacak! Bb’ler G dizesinde ve ikinci parmağını kullanıyor olacaksınız.

Bunlar, göreceli bir aceminin kısa sürede çalmayı öğrenebileceği harika şarkılardan sadece birkaçı. Hepsinin kendi zorlukları var, ancak biraz pratik yaparak yapılabilir olmalı.