Barok Çello Nedir

Çello Dersi İzmir ailesi olarak bugün sizler için Barok Çello Nedir konusunu ele alacağız.. Yaylı ailesinin en çok tercih edilenlerinden biri olan Çello, hiç kuşkusuz müzik tarihi içerisindeki en önemli enstrümanlardan biridir. Tarihsel gelişimi ile birlikte pek çok revizyona uğrayan çellonun en başarılı türlerinden biri olan barok çello nedir sorusunun cevabı ise araştırılmaya ve öğrenilmeye değer bir olgudur. 

Eğer siz de bizimle aynı fikirdeyseniz ve barok çellonun hangi özelliklere sahip olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazımızda sizler için barok çelloya kısaca göz atarak özelliklerini sizler için sıralayacağız.

Çello Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Barok Çello Nedir        

Barok çello, modern çellonun öncüsü olarak hizmet eden bir müzik aletidir. On altıncı ve on yedinci yüzyılların Barok döneminde birçok müzik biçiminde kullanılmıştır.

Erken dönem Barok çellistler çoğunlukla diğer Barok enstrümanlara continuo adı verilen bir parçayla eşlik ederlerdi. Barok dönemi geliştikçe, besteciler çelloyu potansiyeli öne çıkan bir enstrüman olarak gördüler. Antonio Vivaldi ve Arcangelo Corelli enstrüman için konçertolar ve sonatlar bestelerken, J.S. Bach, Domenico Gabrielli, Francesco Geminiani ve Giovanni Bononcini solo çello için süitler oluşturdular.

On sekizinci yüzyıl Klasik dönemi çellistlere daha büyük talepler getirdiğinde, Barok çello, o zamandan beri devam eden ve modern çello tasarımına kara uzanan bir yolun ilk adımıdır.

Barok Çello Ve Modern Çello

Barok çello ve modern çello yapısal olarak ve seste oldukça benzer olsalar da, bazı önemli farklılıklar taşırlar. Bu farklılıkların en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz bas çubuklarıdır. Barok çello tipik olarak düşük uçlu rezonans için gövde içinde bir bas çubuğuna sahiptir. Fakat bu çubuk modern çelloda yoktur.

İki türü birbirinden ayırılan bir diğer özellik ise uç pimleridir. Modern çellolar, aletin gövdesini zemine yaslayan bir uç pimine sahiptir. Barok çelloda ise sanatçılar performans gösterirken onları bacaklarının arasına sıkıştırmalıdır.

Aynı zamanda iki türün klavye uzunluğu da farklıdır. Barok çellolar, modern çellolardan daha kısa parmak tahtalarına sahiptir. Bu, sol taraftaki performans uygulamasını etkiler, çünkü bu enstrümanlarda daha yüksek notalar mevcut değildir.

Yay eğriliği de iki çello türü arasındaki farklardan bir diğeridir. Barok çelloda yay dışa doğru bükülür. Modern çelloda ise yaylar içe doğru bükülür. Bu nedenle, Barok çellistler yaylarını kurbağadan ziyade denge noktasına daha yakın tutarlar.

Barok çellolar, sınırlı bir zaman dilimine sahip oldukları için modern çellolarla aynı müzik edebiyatı kütüphanesine sahip değildirler. Ünlü Barok dönem çello eserleri bile ki içlerinde en bilinenlerden biri Bach’ın C major’daki 3 numaralı çello süitidir, artık yaygın olarak modern çellolarda performans olarak gerçekleştirilmektedir.