Bach’ın Elinden Çıkmış 6 İkonik Çello Bestesi 

İzmir Çello Dersi ailesi olarak bugün sizler için Bach’ın Elinden Çıkmış 6 İkonik Çello Bestesi  konusunu ele alacağız.. J.S. Bach, 1717 ile 1723 arasındaki yaklaşık dönemde çello için altı süit besteledi. Üç yüzyıl sonra, klasik müzik dünyasındaki en ikonik çello edebiyat eserlerinden bazıları olmaya ve profesyonel bir çellistin repertuarının temel bir parçası olmaya devam ediyorlar. Peki hiç Bach’ın elinden çıkmış 6 ikonik çello bestesinin hangileri olduğunu merak ettiniz mi?

Cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için klasik müzik denildiği zaman tüm otoritelerce tartışmasız en iyi isimlerden biri olarak kabul edilen Back’ın elinden çıkmış 6 ikonik çello bestesi hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Çello Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.

Bach’ın Elinden Çıkmış 6 İkonik Çello Bestesi 

Cello Suite No. 1 in G major, BWV 1007  

Bach Viyolonsel Suite No. 1, belki de çağdaş toplumda en çok duyulan çello müziğidir. Hakaretlerle bağlantılı arpejleri süsleyen prelüdleri genellikle film fragmanlarına ve reklamlara eşlik eder. 

Cello Suite No. 2 in D minor, BWV 1008

Bu viyolonsel takımı, oyuncuların kendi takdirine bağlı olarak sürekli notlar tuttuğu cadenza hareketi ile bilinir.

Cello Suite No. 3 in C major, BWV 1009

Bach’ın ilk iki çello süitinden daha teknik olarak zorlu olduğu düşünülen Suite No. 3, oyuncunun bir akor çalmak için aynı anda birden fazla dizeyi eğdiği birçok zorlu çift durak ve üçlü durağa sahiptir.

Romantik dönem Alman bestecisi Robert Schumann, Bach’ın tüm çello süitlerine piyano eşlikleri besteledi, ancak 3 Numaralı Süite eşlik eden tek kişi hayatta kaldı.

Cello Suite No. 4 in E-flat major, BWV 1010

Teknik olarak zorlu bir başka çello paketi olan bu parça, çellonun açık dize ayarından (CGDA) çok az faydalanıyor. Diğer tüm çello süitleri bu notalardan birini ana anahtar olarak kullanır ancak bu parça onlardan biri değil.

Cello Suite No. 5 in C minor, BWV 1011   

Bach bu parçayı alternatif bir ayarda yani klasik müzik terminolojisinde scordatura olarak adlandırılan bir ayarda, öngördü, ancak modern çellistler bunu standart ayarda çalma eğilimindedir. Sarabande bölümü, çift durak ve üçlü durak olmaması nedeniyle dikkat çekicidir.

Cello Suite No. 6 in D major, BWV 1012

Bach’ın ikinci eşi Anna Magdalena Bach’ın notalarına dayanarak, bu son çello paketi, daha çok keman veya viyola gibi çalınan beş telli bir enstrüman olan viyolonsel piccolo için bestelenmiş olabilir. Bu nedenle, bazı çellistler, Bach’ın solo çello süitlerinin standart ayarda dört telli bir çello üzerinde oynamasını en zorlayıcı olarak görüyorlar.