4 Adımda Çello Çalışma Metodu

Çello çalmak için birbirinden farklı pek çok öğrenme yöntemi vardır. Tabi ki her birinin kendine göre olumlu ve olumsuz yönleri de beraberinde gelir. Burada önemli olan sizin için hangi yöntemin daha verimli olacağına karar vermektir. Tabi ki bu kararı verirken farklı çello öğrenme yöntemlerini de bilmeniz gerekir. Mesela 4 adımda çello çalışma metodu özellikle yetişkin çellistler için son derece verimli bir metoddur. 

Peki 4 adımda çello çalışma metodu nedir? İşte bu yazımızda sizler için bu sorunun cevabını aktarmaya çalışacağız. Eğer siz de çello çalma yolunda emin adımlarla ilerlemek için kendinize bir metot arıyorsanız bu yazımız belki de doğru yolu bulmanız için size yardımcı olacaktır. 

Çello Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Çalışmak İçin Doğru Alanı Seçin

İlk adım olarak yeterince büyük bir çello alanına ihtiyacınız olacak, böylece oturduğunuzda ve her iki kolunuzu da yanlarınıza doğru uzattığınızda hiçbir şeye dokunmayacaksınız. Aslında, ideal olarak, parmaklarınızın ötesinde en azından başka bir açık alana sahip olmanız gerekir. Etrafınızda yer olduğunda, daha fazla özgürlükle oynayacaksınız.

Aynı zamanda çello uygulama alanınız iyi aydınlatmaya sahip olmalıdır. Uygulama alanınıza güzel, parlak bir zemin lambası ve standınıza iyi, şarj edilebilir bir klips ışığı yerleştirin. Bir çello standı satın almak akıllıca olabilir, böylece çellonuz paketlenmemiş ve kolayca erişilebilir kalır, ancak evcil hayvanların, çocukların veya torunların da bu konuda dikkatli olması gerekir.

Tabi ki son olarak dikkatinizi dağıtacak televizyon ya da bilgisayar gibi eşyaların çalışma alanınızda olmaması da son derece önemlidir.

Çalışmalarınız İçin Bir Not Defteri Tutun 

Zamanının en ünlü düşünürlerinden biri “Söz uçar, yazı kalır” demiş. Bu söz 4 adımda çello çalışma metodunun en önemli noktalarından biridir. Çellonuz ile çıktığınız yolculuğunuzda size eşlik edecek bir defter edinmeniz hayati bir şeydir.

Bu defter, yapmanız gerekenleri, pratik yapmanız gerekenleri, derslerinizden öne çıkanları, başarılarınızı ve hatta başarısızlıklarınızı takip etmek için bir zorunluluktur.

Hedeflerinizi Üçe Bölün

Çello çalarken de hayatın diğer alanlarında olduğu gibi hedefler belirlemek ve bu hedeflere emin adımlarla ilerlemek için çalışmak son derece önemlidir. 

Peki bu hedefleri üçe bölmek ne demek? Kısaca açıklayacak olursak hedeflerinizi kısa, orta ve uzun vadeli planlar olarak bölmeniz anlamına gelir. Örneğin bir sonraki etüdü kusursuz çalmak kısa vadeli bir plan, sevdiğiniz bir parçayı eksiksiz çalmak orta vadeli bir hedef ve bir repertuvar oluşturmak uzun vadeli bir hedef olabilir. 

Planlı Çalışın

Çello çalmanın ve kısa sürede çello çalmayı öğrenmenin en önemli araçlarından biri de planlı olmaktır. 

Her hafta başında ya da çalışmaya başlayacağınız ilk gün önünüzdeki yedi günün planını yapmak için bir süre ayırmanız gerekir. Tabi ki burada önemli olan gerçekçi planlar yapmaktır. Örneğin her gün 10 saat çalışmak inandırıcı bir plan değildir. 

Üstelik yapılan son araştırmalara göre haftada 5 gün verimli olarak çalışmak ve tükenmemek için iki günü tatile ayırmak çok daha verimli bir yöntemdir.