Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Çello-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Çellonun Akort Dizilimi

– Çello Nasıl Akort Edilir?
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Çello Nasıl Akort Edilir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Çellonun Akort Dizilimi

Çello telleri notaları pesten tize doğru Do – Sol – Re – La ‘dır. Çelloyu akort ederken piyano yardımı ve kulağınıza güvenerek akort edebileceğiniz gibi cello tuner kullanarak da akort edebilirsiniz. Cello tuner kullandığınızda karşınıza latif harfleri çıkacaktır. Çellonun tellerinin sırası ile Latin harf karşılıkları Do – Sol – Re – La –> C – G – D – A ‘dır.

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello akordu için öncelikle çello tellerinin nota değerlerinin bilinmesi gerekir.  Çello tellerinin nota değerleri inceden kalına doğru sırasıyla La (A), Re (D), Sol (G), ve Do (C) şeklindedir. Akort programlarında daha çok bu notaların parantez içerisinde belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Çello akordu için her tel sırasıyla nota değerine çekilmelidir. Telin nota değerine çekilmesi içinse başka bir enstrümandan karar sesi alınmalıdır. Karar sesi alındıktan sonra akort edilecek tel parmak ile çekilerek telden ses çıkartılmalıdır. Eğer telden çıkan ses karar notasına göre kalınsa burgu çevrilerek tel gerginleştirilmeli; eğer telden çıkan ses karar notasından ince ise burgu ters yöne çevrilerek tel gevşetilmelidir. Bu şekilde tüm teller tek tek akort edilmelidir.

Akort işlemi bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Tellerin akortlarındaki küçük farklılıklar ise çellonun kuyruk bölümünde yer alan fix adlı parçalardan ayarlanmalıdır. Fixler çevrildiğinde teller burgularda olduğu gibi gerginleşir veya gevşer. Ancak bu ayar burgulara göre çok daha hassas bir ayardır.


Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.

You may also like...